Kotak:“Bildiri tüm partilerin onayı alınmadan ‘ortak bildiri’ olarak yayınlandı”
Date Added: 05 Mart 2015, 10:51

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP- UG) Dış İlişkiler Sekreteri Serhat Kotak, 25 Şubat’ta Türk ve Rum siyasi partiler arasında gerçekleşen toplantı sonrasında tüm partilerin onayı alınmadan yayınlanan ve “Ortak Bildiri” diye ifade edilen açıklamayı eleştirdi.
Kotak yazılı açıklamasında, toplantı sonrası basınla paylaşılan bildiri üzerinde yapılan çalışmaların DP-UG temsilcilerinin bulunmadığı bir ortamda yapıldığını kaydetti. Kotak, “Toplantının sonuç bildirgesinde tüm siyasi partilerin mutabık kaldığı gibi gösterilen ve kesinlikle DP-UG tarafından onaylanmayan görüşler vardı. Doğru olan siyasi parti temsilcilerinin değişik görüşler sunduğu ancak toplantı sonunda ortak bir görüşte mutabakat sağlanmadığının açıklanmasıyken basınımıza sunulan açıklamada belirtilen görüşlerin tüm partilere mal edilmesi büyük talihsizliktir” dedi.
Bazı partiler tarafından önerilen KKTC okullarında zorunlu Rumca derslerine karşı çıkan katılımcılar arasında Demokrat Parti Ulusal Güçler’in de olduğunu dile getiren Kotak, “Her ülkedeki eğitim sisteminde olması gerektiği gibi KKTC’de ve Güney Kıbrıs’ta da yapılması gereken zorla bir dil öğretmek yerine karşı halkın bireylerine saygı, kabul ve tolerans gösterilmesinin hedeflenmesi gerektiğine inanıyorum. Tarihte hiç bir zaman Kıbrıslı Türkler ve Rumların ortak eğitim sistemleri olmamıştır.
Bunu zorla birleştirmeye kalkmak yerine en doğru olan her iki halkın kendi çocuklarını gerçekleri saklamadan, hoşgörü ve tolerans yaklaşımıyla yetiştirmesidir” ifadelerini kullandı.