“Kurtların ulumaları”

Takis Agathokleus, 7 Ekim tarihli Alithia gazetesinde, “Bilgileri Sızdıracak” başlığı ile ele aldığı köşe yazısında, devam eden müzakere sürecinde yurt dışında ele alınacak toprak başlığı görüşülürken Rum lider Anastasiadis’e Rum siyasi parti başkanlarının da eşlik edecek olmasını eleştirdi.

Agathokleus, DİKO Basın Sözcüsü tarafından yapılan ‘kapalı kapılar ardındaki görüşmelerin, halkın bilgilendirilmesi adına dışarıya sızdırılması gerektiği’ ile ilgili açıklamaya değindi

DİKO partisinin daha toprak başlığı görüşülmeden fikrini net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Rum köşe yazarı, Rum liderin toprak başlığını görüşmek üzere yurt dışına beraberinde DİKO başkanını götürmesi durumunda, güya halkın bilgilendirilmesi adına tüm bilgilerin DİKO tarafından dışarıya sızdırılacağını vurguladı.

DİKO başkanı ve Rum lidere eşlik edecek diğer Rum siyasilerin çözüm perspektifini alaşağı etmek için yurt dışında toprak başlığına dair görüşülecek tüm bilgileri dışarıya sızdıracaklarını kaydeden Rum köşe yazarı, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Lilikas tarafından yapılan bir açıklamaya da değinerek, şunları belirtti:

“Lilikas Kıbrıslı Rum siyasileri masumlaştırırken,  suçu ise Kıbrıslı Türk siyasilere yüklüyor. ‘Kıbrıslı Türk siyasilerin yurt dışında bulunmaları ile bilgi sızdırılmaması durumu garanti altına alınmamaktır’ açıklaması yapıyor. Lilikas, Akıncı tarafından yapılan bilgilendirmelerin tek bir virgülüne dair bile hiçbir Kıbrıslı Türk siyasinin şimdiye dek dışarıya bilgi sızdırmadığını ve bilgileri sadece bizim siyasilerimizin sızdırdığını unutmuş gibi yapıyor.”

Takis Agathokleus, 8 Ekim tarihli köşe yazısında da aynı konuya değinerek DİKO Başkanı Papadopulos ile Vatandaşlar İttifakı Başkanı Lilikas’ı çözüm karşıtı oldukları ve çözüm çabalarını engellemeye çalıştıkları gerekçesiyle eleştirdi.

Yazısında DİKO Başkanı Papadopulos’un Rum liderin boşluklarla dolu bir çözüm anlaşması imzalayacağı yönündeki açıklamasına tepki gösteren Agathokleus, Papadopulos’un bu aptal bahaneleri çözümü alaşağı etmek için ortaya koyduğunu belirtti.

Ayrıca Vatandaşlar İttifakı Başkanı Lilikas’ın Kıbrıslı Türk siyasilerin toprak başlığına dair bilgileri dışarıya sızdırabileceği yönündeki açıklamalarına da tepki gösteren Rum köşe yazarı şunları kaydetti:

“Rum Ulusal Konseyi’nin toplandığı geçtiğimiz gün, Akıncı da kendi meclisini Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmelere dair bilgilendirdi. Burada Ulusal Konsey toplantısının bittiği ilk andan itibaren kurtların o bilindik ulumaları da başladı. Her zaman olduğu gibi. Kuzey Kıbrıs’ta ise her zaman olduğu gibi çıt çıkmadı. Akıncı Kıbrıs Türk partilerini bilgilendirmek üzere her hafta müzakere tutanaklarını Meclis’e gönderiyor.  Hiçbir zaman da dışarıya bilgi sızdırmıyorlar. Burada ise Anastasiadis çözüm karşıtlarına bir belge gösterince çözüm karşıtları bunu hemen dışarıya sızdırıyorlar”.