Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği, Türk Devletleri Banka Birlikleri Konseyi İşbirliği Anlaşması imza töreninde yer aldı
Date Added: 09 Kasım 2022, 11:19

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği (KKBB), Türk Devletleri Banka Birlikleri Konseyi’nin kurulmasına yönelik yapılan İşbirliği Anlaşması imza töreninde gözlemci olarak yer aldı.

Birlik’ten yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da gerçekleşen imza törenine Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, diğer yetkililer ve Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerdeki banka birliklerinin başkanları katıldı. Törende yapılan konuşmalarda, Türkmenistan ve imza töreninde gözlemci olarak bulunan Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği ve Macaristan’ın da en kısa sürede tam üye olmalarının beklendiği ifade edildi.

Kuruluş Anlaşması’nın ardından, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği’nin de gözlemci olarak katıldığı ilk Konsey toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Başkan Vekilliği’ne ise Azerbaycan Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Zakir Nuriyev seçildi.