Lakadamyalı: “Erzaklar marketlerde satılıyor, akrabalara veriliyor”

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Kıbrıslı Rumlar ve Maronitlere gönderilen erzakların marketlerde satıldığına ya da akrabalarına verildiğine dair ellerinde bilgi ve belge olduğunu söyledi.

Yaklaşık 300 civarında kişiye BM aracılığıyla yardım yapıldığını ifade eden Lakadamyalı      1 Ekim’den sonra erzak gönderilmeye devam edilmesi halinde gümrük işlemi yapılacağını kaydetti.

Lakadamyalı, bu süreçte gerçekten yardım ihtiyacı olanların da ilgili kurumlar tarafından tespit edileceğini belirtti.

Lakadamyalı, Kıbrıs’ın güneyinde BM kamyonlarına yüklenen yardımların köy meydanında dağıtıldığını da ifade ederek, “Tüp gazdan akaryakıta ve tarım ilacına kadar yardımlar yapılıyor, ancak mevzuata göre bu yasaktır. Tırlar kontrolsüz şekilde geliyor” dedi.

Müsteşar Lakadamyalı yardımların Nüfus Mübadelesi anlaşması çerçevesinde 1975 yılından beridir yapıldığını ifade ederek “Anlaşma BM’nin Kıbrıslı Rumları ve Maronitleri istediği zaman ziyaret edebileceği, bakabileceğine yönelik bir anlaşmaydı. Erzak yardımlarıyla ilgili bir içerik yoktu o dönemde Savaş, olağanüstü koşullarında gündeme gelen uygulamaydı. Bu durum 2003’e kadar sınırların açılmasına kadar anlamak mümkündü.”

Ayrıca Lakadamyalı,  Karpaz’da yaşayan ve tarım-hayvancılıkla uğraşan Kıbrıslı Rumların KKTC vatandaşı gibi desteklerden yararlandığını sözlerine ekledi.

(Yenidüzen Gazetesi)