Lakkotripis “3’üncü tur ruhsat ihalesiyle ilgili sözleşmeler 2017 yılı başında”

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis dün Rum basınında yer alan demecinde, 2017 yılının, yeni parsellerin uluslararası şirketlere devredilmesiyle birlikte, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”ndeki (MEB) araştırma faaliyetlerinin artacağı bir yıl olacağını dile getirdi.
Rum Kathimerini gazetesine göre, Lakkotripis, Rum MEB’indeki parseller için çıkılan 3’üncü tur ruhsat ihalesi konusundaki bir soruyu yanıtında, ihaleye şirketler tarafından 22 Temmuz tarihine kadar teklif sunulabileceğini dile getirdi.
Bunun ardından, tekliflerin değerlendirilmesi ve müzakereler için birkaç aya daha ihtiyaç olacağını ifade eden Lakkotripis, 2017 yılının başlarında bazı sözleşmeler imzalanmasını hesapladıklarını kaydetti.
Lakkotripis, 2017 yılı ve akabinde ise, şirketlerin, yapacakları tekliflerde ortaya koyacakları program temelinde sismik araştırmalara ve sondaj hazırlıklarına başlayacaklarını; bununla birlikte, şu an birçok ve çeşitli sebepten ötürü yalnızca üç parseli devretmeye hazır olduklarını ifade etti.
Jeolojik açıdan bu üç parselin (6, 8 ve 10 numaralı parseller) en ilgi çekici olmasının esas sebep olduğunu dile getiren Rum bakan, ikinci olarak ise daha fazla rekabet koşulu meydana getirmek istediklerini söyledi.