Lefkoşa küllerinden yeniden doğuyor

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) bünyesinde hizmet verecek olan, Kıbrıs’ta 5 asır boyunca hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu eserleri ve yazışmalarının sergileneceği “KAÜ Osmanlı Medeniyetler Kütüphanesi” törenle açıldı.

KAÜ’den yapılan açıklamaya göre, aslına uygun olarak restore edilerek yeniden düzenlenen tarihi binasında hizmet verecek kütüphanede, Osmanlı döneminden günümüze taşınmış çok değerli eserler, yüzyıllar öncesinde okunan çok sayıda kitap, gazete ve dergi bulunuyor. Açıklamada, Osmanlı Medeniyetler Kütüphanesi ile bölgede bir meşale yakıldığı belirtilerek “KAÜ Osmanlı Medeniyetler Kütüphanesi ile bu meşale bölgeye daha çok ışık saçacak” ifadesi kullanıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Oğuz Karakartal, müze haline getirilen konakta dünyaca tanınmış pek çok Osmanlı Paşası’nın misafir olduğunu, özellikle Lefkoşalı Kamil Paşa’nın hatıralarının, ruhunun ayak izlerinin bu binada yazılmış “Kamil Paşa’nın A’yan Reisi Said Paşa’ya Cevabları” kitabında görülebileceğini kaydetti.

Bir aile mirası olan konağın kütüphaneye çevrilmesine izin veren Akıle Hıfzı Kader’e teşekkür eden Karakartal, “Bir Kıbrıs Türkü olarak kendisinin, atalarının mirasına sahip çıkarak onu yaşatmak arzusunun her türlü takdirin üzerinde olduğunu vurguladı.

Kütüphanede 400’e yakın Osmanlıca kitap bulunduğunu, bu kitapların 3’te 2’sinin henüz yeni yazıya aktarılmadığını belirten Karakartal, “Bu kütüphane araştırmacılara çok geniş imkanlar sunmaktadır” diye konuştu, KAÜ Osmanlı Kütüphanesi’nde Osmanlı Türkçesi, Eski yazı kursları, Ebru sanatları, Hat, Tezhib ve benzeri kursların düzenleneceğini söyledi.

GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar da yaptığı konuşmada “Geleceği yaratan geçmiş sloganıyla çıktığımız bu yolda ecdadımızın adım adım dolaştığı bu topraklarda, yeni bir kültür durağında sizlerle birlikteyiz” diyerek tarihin kokularını taşıyan Arabahmet Mahallesi’nde üniversite açmak, ardından da bu kütüphaneyi faaliyete geçirmenin önemine dikkat çekti. Konuşmasında kütüphanenin bulunduğu binanın tarihi değerine de dikkat çeken Akpınar, Osmanlı devletinin ileri gelenlerinin bu konakta kaldıklarına işaret etti, bir zamanlar Müftüzade ailesinin konuklarını ağırladığı bu konakta, kültür derslerinin verildiğini, bugünden sonra da mimari ve geleneksel sanatlardan edebiyata kadar pek çok kişinin uğrak yeri olacağına inancının tam olduğunu vurguladı.

KAÜ Osmanlı Medeniyetler Kütüphanesi’nin zamanla çeşitli kültür koleksiyonlarının sergileneceği, özelde Lefkoşa, genelde ise Türkiye ve Dünyaya bir kültür köprüsü vazifesi göreceğine işaret eden Akpınar, konuşmasının sonunda mitolojide yer alan Zümrüd-ü Anka kuşunun öyküsüne de değinerek “Tıpkı bu kuş gibi Lefkoşa da küllerinden yeniden doğacaktır” dedi.

Akpınar ayrıca, “Geleceği Yaratan Geçmiş” ifadesini kullanarak, bu kütüphanede yapılacak çalışmaların çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Amerikan Üniversitesi