Lute, Akıncı ve Anastasiadis için resepsiyon düzenledi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis için resepsiyon düzenledi.

Referans kavramlar çalışması devam eden BM Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs’tan ayrılmadan önce geçtiğimiz Cuma günü, ara bölgede BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde verdiği liderler resepsiyonuna katılan Cumhurbaşkanı Akıncı, Jane Holl Lute ve Elizabeth Spehar tarafından karşılandı.
Liderlerle, müzakerelere zemin teşkil edecek referans şartlarının hazırlanması için görüşmeler yapmak amacıyla adada bulunan Lute, Akıncı ve Anastasiadis ile 6 kez bir araya gelmişti.

Referans şartları üzerine mutabık kalınması halinde ay sonu New York’ta iki lider ve BM Genel Sekreteri’nin yapması olası üçlü görüşme, müzakerelerin akıbeti için önem taşıyor.
Jane Holl Lute Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis için düzenlediği gayrı resmi resepsiyonun tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, “İki lidere de beni bu hafta kabul ettikleri için teşekkür ediyorum“ dedi.
Hafta boyunca ciddi ve odaklanmış görüşmeler yaptıklarını belirten Lute, “Süreç devam ediyor. Her iki lider de bu sürecin devam etmesi için kararlılıklarını bildirmişlerdir” ifadelerini kullandı.