Map2eal sistemine KKTC’den 11 kuruluş daha dâhil oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi olarak hayata geçirilen “Map2heal” on-line hasta kabul sistemine KKTC’deki 11 sağlık kuruluşu bugünkü imza töreniyle akredite oldu.
İmza töreni ve öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan ve sağlık kuruluşlarının yetkilileri katıldı.
Sisteme daha önce kayıt olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile birlikte KKTC’den üye olan kurum sayısı 12 oldu.
Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Map2heal sayesinde KKTC’nin Dünya’ya entegre olduğunu söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Güney Kıbrıs’ın ciddi itirazlarına rağmen bu noktaya gelinebilmesinin önemine işaret etti.
Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan ise etkinlikte yaptığı konuşmada, 90 ülkenin dâhil olduğu Map2heal sisteminin ülkedeki sağlık turizmi açısından önemli olduğunu anlattı.
Savaşan, daha önce Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin katıldığı sisteme bugün 11 sağlık kuruluşunun daha dâhil olduğunu dile getirdi.
Dünya Sağlık Turizmi Kurucu Başkanı Emin Çakmak ise etkinlikte yaptığı konuşmada, Map2heal hakkında bilgi verdi.
Map2heal’i “sağlık haritası” olarak tanımlayan Çakmak, Map2heal’in kişilerin dünyanın değişik yerlerinde kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için bir platform olduğunu dile getirdi.
Map2heal çerçevesinde 90 ülkede 151 ofis bulunduğunu aktaran Çakmak, değişik diller arasında çeviri hizmeti de sunan sistemin, büyük hasta dosyalarını çok kısa zamanda transfer etme özelliği de olduğunu kaydetti.