Meclis Başkanı Töre, Büyükelçi Feyzioğlu’nu kabul etti
Date Added: 05 Aralık 2022, 11:30

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nu kabul etti.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre 2 Aralık Cuma günü gerçekleşen kabulde konuşan Töre, bazı kesimlerin “Anavatan” kelimesinden rahatsız olduğunu söyleyerek, buna rağmen Türkiye’nin kendileri için her zaman Anavatan olduğunu belirtti.

Türkiye olmasaydı Kıbrıs Türk halkının direnişini sürdüremeyeceğini ifade eden Töre, Türkiye’nin gelmesinin daima beklendiği için Kıbrıs Türkü’nün milli mücadeledeki direnişini örgütlediğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği yolda yürüdüğünü ve onun ilke ve inkılaplarına ilk günden beri sahip çıktığını vurgulayan Töre, Osmanlı’dan sonra beklenen Türk ordusunun garanti anlaşmaları ile Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayı olarak, daha sonra da 20 Temmuz’da bir şafak vaktinde kahraman Mehmetçikler ile geldiğini anımsattı.

Bugün bazı çevrelerin garantilerin ortadan kaldırılması ve Türk ordusunun adadan çıkması için uğraş verdiğini söyleyen Töre, Kıbrıs Türk halkının en büyük hamisi ve koruyucusunun Türkiye ve Türk ordusu olduğuna vurgu yaptı.

Töre, “Bizim ilham kaynağımız, ne Avrupa Birliği ne de Güvenlik Konseyi’dir. Bizim ilham kaynağımız bugüne kadar gelmemizi sağlayan şehitlerimiz, gazilerimiz ve Anavatan Türkiye’dir, onun desteğidir. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Dünya beşten büyüktür’ ve ‘AB’den adalet beklemeyiniz’ sözleri bizlere ışık tutmaktadır. Yolumuza devam edeceğiz. Gönüllerimiz birdir” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ise konuşmasında, KKTC’nin hizmetinde olduklarını ifade ederek Türkiye’nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu, bundan sonra da tam bir kararlıkla yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Öncelikli hedefin tanınma ve artık insan hakları ihlali boyutuna gelmiş, bütün dünyanın gözü önünde devam eden izolasyonlara son vermek olduğunu ifade eden Feyzioğlu, Türk Devletleri Teşkilatına KKTC’nin devlet statüsüyle gözlemci üye olmasını önemsediklerini belirtti.

Feyzioğlu, Başkan Töre’yi yakından takip ettiklerini ve her platformda Türkiye’ye büyük bir kararlılıkla dostluk ve dayanışmayı belirtmesinden dolayı da son derece memnun olduklarını da dile getirdi.