Meclis Başkanı Töre ile TBMM Başkanı Kurtulmuş görüştü
Date Added: 12 Temmuz 2023, 10:39

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Meclis’te bir araya geldi.

Töre ve Kurtulmuş, ilk olarak baş başa görüştü. Ardından Kurtulmuş ve Töre başkanlığındaki heyetler arası görüşmeye geçildi. Kurtulmuş ve heyeti daha sonra genel kurul salonu ve meclisi gezdi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre konuşmasında, TBMM Başkanı ve heyetinin ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Kıbrıs’ın aslında Anadolu’nun bir parçası olduğunu dile getiren Töre, “Osmanlı devleti adadan çekildikten sonra biz buralarda öksüz kaldık, yetim kaldık, aç kaldık, çaresiz kaldık” diye konuştu.

Türk ordusunun bir gün yeniden adaya gelmesini beklediklerini ifade eden Töre, Kıbrıs’ın Türk milletinin bir vatanı, Kıbrıs Türklerinin de Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının yüksek çıkarlarının, Türk milletinin yüksek çıkarlarıyla birlikte ele alınması gerektiğini belirten Zorlu Töre, “Türk milleti ile ayrı gayrı olmayacağız” vurgusu yaptı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da, ev sahipliği ve güzel sözleri nedeniyle Meclis Başkanı Töre’ye teşekkür ederek, şükranlarını ifade etti. Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılan seçimlerden sonra milletin Cumhurbaşkanı’nı yani yürütme organının başını ve eş zamanlı bir şekilde milletvekillerini yani yasama organını seçtiğini hatırlatan Kurtulmuş, TC Cumhurbaşkanının göreve başlamasının ardından kendisinin milletvekilleri tarafından TBMM’nin 30’uncu başkanı olarak seçildiğini kaydetti.

İlk ziyaretin KKTC’ye yapılmasının artık bir devlet geleneği haline geldiğini ifade eden Kurtulmuş, “Yıllardır Kıbrıs Türk halkını tabiri caizse boğma amacı taşıyan ambargolar, kısıtlamalar, baskıların kaldırılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak ortaya koyduğumuz en somut dostluk ve kardeşlik göstergelerinden birisi ilk resmi ziyaretlerin KKTC’ye yapılmış olmasıdır” diye konuştu.

Milli ödevi gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisinde olduklarını dile getiren Kurtulmuş, KKTC’nin her seferinde daha ileriye gittiğini gördüklerini söyledi. Kıbrıs Türklerinin kurum ve kuruluşlarını daha da geliştirdiğini ve devletin egemenlik ve bağımsızlık temelindeki yükselişini sağladığını vurgulayan Numan Kurtulmuş, bu anlamda Kıbrıs’ın da tarihi bir süreç yaşadığını söyledi. Bu sene KKTC’nin bağımsızlığına yol açan kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu, KKTC Meclisi’nin kuruluşunun ise 40’ıncı yıl dönümü olduğuna işaret eden Kurtulmuş, Cumhuriyet Meclisi’nin bu yıl içerisinde yeni binasına kavuşacağına inanç belirtti.

Mücadelenin sürdüğünü ve yeni olmayan bu mücadelenin Osmanlının ayrılışıyla başladığını dile getiren Kurtulmuş, Kıbrıs Türk tarafının hep mağdur edilen, zulme uğrayan hatta soykırıma tabi tutulan bir halk olarak tarihe geçtiğini kaydetti.

“Kıbrıs Türk halkına uzlaşın ve masada olun” diye telkinde bulunanların, Kıbrıs Türk halkına yapılan soykırımlara karşı sessiz kaldığını belirten Kurtulmuş, “Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlük hakkı olmasaydı, Barış Harekatı gerçekleştirilmemiş olsaydı zaten KKTC diye bir devletten bahsetmemiz mümkün olmayacaktı… Kıbrıs’ta bir Türk halkının fiziki varlığından dahi bahsetmek mümkün olmayacaktı. Bu ayan beyan ortadır” dedi.

Çözümün çok ve açık net ortada olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, iki egemen toplumun var olduğu bir Kıbrıs adasını kabul etmenin dünya siyaset çevrelerinin en akılcı kabul edişlerinden birisi olacağını kaydetti. Kurtulmuş, “Türkiye bu tezi hep söylüyor. Burada bir KKTC devleti var. Ambargo konulsa da bazı çevreler tanımamak için gayret sarf etse de sonuçta hayatın pratiği budur. Kıbrıs adasının gerçeği budur, siyasetin gerçeği budur. Kıbrıs Türk halkı da kıyamete kadar egemen, bağımsız varlığını korumaya kararlıdır” şeklinde konuştu.