Meclis Başkanı Töre: “Kıbrıs davası, anavatan Türkiye le birlikte yürütülen milli ve müşterek bir davadır”
Date Added: 30 Mayıs 2022, 10:28

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs davasının,  Türkiye ile birlikte yürütülen milli ve müşterek bir dava olduğunu söyledi.

Başkan Töre, Antalya temasları kapsamında Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta bir çözümün önünde en büyük engelin Kıbrıslı Rumların zihniyetinden kaynaklandığını, Kıbrıslı Rumların bir çok kez, kapsamlı çözüm konularını içeren planlara ‘hayır’ dediğini anımsattı.

Bunun nedeninin Kıbrıslı Rumların Kıbrıs’ı bir Helen adası olarak görmesi, Megalo İdea’nın peşini bırakmaması olduğunu belirten Töre, “Bu bakış açıları ile Rumlar sürekli olarak Kıbrıslı Türklerle herhangi bir ortaklığı kabul etmemektedir. Ortak bir devlet anlayışına, ortak bir Kıbrıs anlayışına gelmemektedirler. Zaten, ‘biz Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görüyor, onları eşit halk olarak kabul etmiyoruz’ şeklinde cevapları olmuştur” dedi.

Dünya’da tanınmayan, ancak bağımsızlığını ilan eden birçok ülke olduğuna işaret eden Zorlu Töre, KKTC’nin de Anavatan Türkiye dışında tanınmadığını ancak buna rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var olmaya devam edeceğini söyledi. Töre, “Kıbrıs davası, anavatan Türkiye le birlikte yürütülen milli ve müşterek bir davadır” dedi.

Kıbrıslı Rumların hala Kıbrıslı Türklere azınlık olarak baktığını, azınlığın çoğunluğun vereceği kararlara hükmedemez yaklaşımında olduğunu belirten Töre, “Dolayısıyla Kıbrıslı Türkler olarak bize tek seçenek kalıyor. Kendi bağımsız devletimize, KKTC’ne sahip çıkmak” dedi.