Meclis Başkanı Töre, TBMM Başkanı Şentop’a taziye ziyaretinde bulundu
Date Added: 03 Mart 2023, 10:46

Bazı milletvekilleriyle birlikte Ankara’da bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, deprem felaketi sonrası Kıbrıs Türk halkı ve Cumhuriyet Meclisi’nin taziyelerini iletmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’a ziyaret gerçekleştirdi.

Meclis’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyarette Başkan Töre’nin heyetinde Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenedefe, Meclis İdari Amiri UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, Başkanlık Divanı Üyesi UBP Milletvekili Hasan Küçük ve CTP Milletvekili Şifa Çolakoğlu, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu ile Meclis Özel Kalem Müdürü İrem Uygun Soyşen yer aldı.

Görüşmede, TBMM heyetinden Türkiye – KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Konya Milletvekili Orhan Erdem’in yanı sıra dostluk grubuna üye Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ve İzmir Milletvekili Necip Nasır da hazır bulundu.

Ziyarette ilk sözü alan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, çok büyük bir felaket yaşandığını ifaden ederek, taziye amacıyla gerçekleştirilen bu ziyaretin çok kıymetli olduğunu belirtti.

Şentop, “Sizin acınız bizim acımız, bizim acımız sizin acınız” ifadelerini kullandı.

Şentop, “Milletimize baş sağlığı diliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz, böyle felaketleri Cenab-ı hak yaşatmasın diyoruz” dedi.

GKRY’ndeki seçimlerden de söz eden Mustafa Şentop yeni bir dönemin ve siyasi bir iktidarın ortaya çıktığını söyledi.

Şentop “Arzu ettiğimiz şey Sayın Tatar’ın ortaya koyduğu yeni vizyon çerçevesinde Kıbrıs Türkü’nün haklarını koruyan eşit egemen, iki farklı halk ve devlet anlayışı içerisinde bir çözüm, arzu ederiz ki yeni bir değerlendirme yaparlar ve adadaki realiteyi esas alan bir yaklaşımı benimserler.” dedi.  Şentop her koşulda KKTC’yi desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

28 Nisan’da Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) toplantısının Ankara’da yapılacağını ifade eden Şentop, öncelikle KKTC Cumhuriyet Meclisini davet ettiklerini kaydederek, Türk Devletleri Teşkilatı’nda olduğu gibi bu toplantıda da Cumhuriyet Meclisi’nin gözlemci üyeliği statüsünün resmileştirmesinin planlandığını aktardı.

Şentop “TÜRKPA, KKTC’nin uluslararası anlamda tanınırlığı açısından çok önemlidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu KKTC’nin bağımsızlık ve tanınma çağrısına, bulunduğumuz her toplantıda bizde destek talep ediyoruz.” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında, depremin bütün Türk milletini derinden üzdüğünü ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının da çok ciddi kayıpları olduğunu vurguladı.

Adıyaman İsias Otel enkazında 35 kişinin can verdiğini ifade eden Töre, bir hukuk mücadelesi başlatıldığını ve otel sahibi 4 kişinin tutuklandığı vurguladı.

Zorlu Töre, Türkiye genelinde 200’den fazla kişinin tutuklandığını vurguladı.

Töre, “Kaybedilen canlarımız için mutlaka adalet yerini bulmalıdır.” dedi.

“Hepimiz matem tutuyoruz” diyen Başkan Töre, Anavatan Türkiye’de on binlerce, Suriye’de de binlerce insanın hayatını kaybettiğini ifade ederek başsağlığı diledi.