Müftüzade: “Atlılar Toplu Mezar kazısına daha fazla gecikilmeden başlanması gerek”
Date Added: 17 Temmuz 2023, 10:23

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Hakkı Müftüzade, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Mayıs ayında yapılması yönünde kararı olan Atlılar Toplu Mezar kazısına daha fazla gecikilmeden başlanmasını istedi.

Müftüzade, Atlılar Toplu Mezarı’nın bulunduğu alanın koruma altında olduğu iddialarının gerçekle bağdaşmadığını ve kazma kararının uygulanmasını engellemek için bir gerekçe olarak kullanılamayacağını vurguladı.

Atlılar Toplu Mezarı’nın kazılmasına yönelik KŞK kararının daha fazla gecikmeden uygulanmasını isteyen Müftüzde, kazının başlamasının KŞK’nın etkin bir şekilde insancıl görevini yerine getirdiğini göstermesi bakımından da elzem olduğunu kaydetti.

Hakkı Müftüzade, Kayıp Şahıslar Komitesi Rum Üyesi Leonidas Pantelides’in Atlılar Toplu Mezarları konusunda önceki gün Rum basınında yer alan açıklamasına cevaben yaptığı yazılı açıklamada, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, Ocak 2023’te Atlılar Toplu Mezarında yer alan Kıbrıslı Türk kayıp şahısların, Muratağa ve Sandallar Toplu Mezarlarında yapıldığı gibi kimliklendirilerek, defnedilmelerini teminen kazı çalışmasına Mayıs ayında başlama kararı aldığını anımsattı.

Kazılarla ilgili KŞK’nın dikkate aldığı tüm unsurlar değerlendirildikten sonra alınan ve ailelere de bildirilen bu kararın ardından, Atlılar Toplu Mezarı’nın KŞK’nın kazı planına dâhil edildiği, hatta kazı ekiplerinin gerekli ön çalışmaları tamamladığına dikkat çeken Müftüzade, kazının başlamasından iki gün önce Kıbrıslı Rum Üye tarafından yapılan bir bildirimle çalışmaların ertelendiğini söyledi.

Bu durumun, 50 yıla yakın bir süredir kadın ve çocuklardan oluşan kayıplarını dini vecibeleri gözetilerek defnetmeyi bekleyen ailelerin tepkisine yol açtığına işaret eden Müftüzade, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da herhangi meşru bir gerekçeye dayanmadığı açık olan bu ertelemeye dikkat çekerek, KŞK tarafından alınan kararın uygulanması için çağrı yaptığını anımsattı.