Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitleri ve Gazileri için Milli Mücadele Madalya töreni düzenlendi

Başbakanlık himayelerinde, Muratağa, Sandallar ve Atlılar şehitleri ve gazileri için Milli Mücadele Madalya Töreni düzenlendi.

Törende 1974’te Muratağa-Sandallar ve Atlılar’da toplu katliamlarla şehit olanları temsilen 37 aile ve gaziye toplamda 126 Milli Mücadele Madalyası takdim edildi.

Yeniboğaziçi Kültür Salonu’nda yer alan törene, Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er, 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Taner Uysal, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral İbrahim Dağman ile diğer yetkililer, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Başbakan Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, “Egemen eşitlik temelinde adada var olmak şehitlere olan borcumuzdur” dedi.

Tatar, Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da dünyanın gözü önünde gerçekleşen katliamların dünyada az görülen bir olay olduğunu vurgulayarak, bu katliamların Türkiye’nin adadaki etkin ve fiili garantisinin devam etmesi gerektiğini her defasında hatırlattığını vurguladı.

“Bu yaşananlardan sonra, anlaşma olacaksa, şekli ne olursa olsun Türkiye’nin garantörlüğünden taviz vermemek gerekir” diyen Başbakan Tatar, Garanti ve İttifak antlaşmalarının sulandırılmaması gerektiğinin altını çizdi.