Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitleri anıldı
Date Added: 15 Ağustos 2023, 10:37

Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 49’uncu yıl dönümünde, Muratağa-Sandallar ve Atlılar şehitleri dün düzenlenen törenlerle anıldı.

Törenlere katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Muratağa- Sandallar ve Atlılar’da yaşanan tarihin en acı savaş suçu ve cinayetleri asla unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

Tatar, Kıbrıs’ta bir anlaşma için acı dolu yıllara geri dönmeyeceklerini de belirterek, egemenlik, uluslararası eşit statü, bağımsızlık ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünden vazgeçmeyeceklerini, şehitlerin bu şekilde huzurla uyuyacağını söyledi.

Muratağa-Sandallar Şehitliği’ndeki tören, saat 18.00’de anıta çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekildiği törende, şehitler anıldı, şiirler okundu, konuşmalar yapıldı.

Törende, Muratağa, Sandallar Atlılar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yaptı.

Atlılar Şehitliği’ndeki anma töreni ise saat 18.30’da Katliam Çukurunda yapıldı.

Çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından şehitliğin gezilmesi ve kabir başında dua okunmasıyla sona erdi.

Törenlere, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan ve şehit aileleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında şehitleri 49’uncu yıl dönümlerinde rahmetle andıklarını söyledi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının tarihinin acılarla dolu olduğuna vurgu yaparak, Rum Yunan ikilisinin yıllarca Türkleri adadan atmak ve yok etmek için zulümlere ve katliamlara maruz bıraktığını anlattı.

Anavatan’ın 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirmesiyle adaya barış geldiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığına kavuştuğunu ve katliamlardan kurtulduğunu belirtti.

Harekat sonrası BM’de sürdürülen görüşmelere rağmen katliamların devam ettiğini ve “Ayşe tatile çıkıyor” mesajı sonrası İkinci Barış Harekatı’nın başladığını söyleyen Tatar, burada tarihin en acı savaş suçlarının işlendiğini, soydaşlarının katledildiğini söyledi.

“BM’nin de tüm bu yaşananlara maalesef seyirci kaldığını” ifade eden Tatar, şehitlere rahmet, ailelere sabır ve başsağlığı diledi.

Öte yandan Serdarlı’nın kurtuluşunun 49’uncu yıl dönümü törenle kutlandı.