Müzakereci görüşmeleri yoğunlaştı
Date Added: 02 Temmuz 2015, 10:20

Özlü müzakerelere geçilen Kıbrıs müzakereleri kapsamında Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis temaslarını yoğunlaştırdı.
Liderlerin Pazartesi ve Salı günkü görüşmesinin ardından önceki gün bir araya gelen müzakereciler bugün de bir araya gelecek.
Gelecek hafta pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri görüşmelerde bulunacak müzakerecilerin 4 görüşmesinin ardından 10 Temmuz Cuma günü liderler bir araya gelecek.
Bu arada müzakerelere ev sahipliği yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bugün adadan ayrılacak.
BM Barış Gücü Sözcülüğü’nden elde edilen bilgiye göre, Eide, gelecek hafta yoğunlaşacak görüşmelerde hazır bulunmak için pazar günü Kıbrıs’a dönecek.
7 aylık aradan sonra Mayıs ayında yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde, bugün kadar hazırlanan uzlaşı belgelerinin ele alındığı tarama sürecinin tamamlanmasının ardından pazartesi günü özlü konuların ele alındığı esas müzakerelere başlandı.
15 Mayıs’ta başladıkları müzakerelerde bugüne kadar 4 görüşme gerçekleştiren liderler, 10 ve 27 Temmuz’da yeniden görüşecek.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası’nın 8 Temmuz’da gerçekleştireceği ortak etkinlikte de bir araya gelecek.
Liderlerin aynı gün dini liderlerle görüşmesi bekleniyor.