Nami: “Bütün konular kapsamlı olarak düşünülüp ele alınacak”
Date Added: 09 Haziran 2017, 06:54

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cenevre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı’nın bir çatı olarak düşünülüp, bu çatı altında bütün konuların kapsamlı şekilde ele alınıp, sonuca götürülmeye çalışılacağını söyledi.
Özdil Nami, TAK’a yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakereleri, New York toplantısı ve haziranın ikinci yarısında Cenevre’de devam etmesi beklenen Kıbrıs Konferansı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Özdil Nami, bir soru üzerine, Kıbrıs müzakerelerinde son aşamaya gelindiğinin rahatlıkla söylenebileceğini belirtti. Nami, “Uzun süreden beridir Kıbrıs’ta yürütülen bir süreç, takip edilen bir metot vardı. İki liderin 17 Mayıs toplantısındaki müşterek değerlendirmesi, artık Kıbrıs’ta elde edilebilecek mesafenin elde edildiği ve değişik bir formatta farklılaştırılmış metotla sonuç alıcı şekilde geriye kalan konuları müzakere edip, kapsamlı çözüm planını ortaya çıkarmaktı” dedi.
BM’nin de bu değerlendirmeye katıldığından dolayı yeniden Cenevre konferansını toplama yönünde bir irade ortaya çıktığına işaret eden Nami, “Bu nedenle son aşamaya geldiğimizi söylemek mümkün. Bu hem bizde, hem de muhataplarımızda ortak olan bir değerlendirme” şeklinde devam etti.
Özdil Nami, “Bir al-ver aşamasına gelindiğini söyleyebilir miyiz?” yönündeki soruyu yanıtında, Kıbrıs konferansının bir çatı olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.
Nami, “Bu konferans süresince, garantörler ve iki tarafın katılacağı beşli toplantılar da olacak; ikili toplantılar da olacak. Beşli toplantılarda gündem Güvenlik ve Garantiler olacak. Diğer konular da iki taraf arasında müzakere edilecek. Dolayısıyla konferans çatısı altında bütün konuları kapsamlı şekilde ele alıp, sonuca götürmek mümkün olacak” dedi.
Kıbrıs Türk Müzakerecisi Özdil Nami, Rum tarafının New York toplantısı sonrasında yapılan ortak açıklamayı farklı okuduğuna ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine, New York’taki toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamanın kendi içinde çok net olduğunu vurguladı.
Garantörlerin de katılacağı beşli formatta, gündemin Güvenlik ve Garantiler olacağını kaydeden Nami, bugüne kadar garantörlerle, Cenevre’deki konferans ve Mont Pelerin’deki teknik seviyedeki toplantı olmak üzere, sadece 2 toplantı yapıldığından doğal olarak Güvenlik ve Garantilerin derinliğine ele alınmasının beklendiğini belirtti.
Nami, ortak açıklamada yazılan sıralamanın herhangi bir öncelik sıralaması olmadığının BM Genel Sekreteri ile yapılan toplantıda net bir şekilde ortaya konulduğunu ve kayda geçirildiğini kaydetti. Nami, “Buna rağmen Rum basınında bunun aksi yönünde haberler çıkması üzüntü vericidir” dedi.