Nami: “Mayın olması mümkün değil”

Kıbrıslı Türk müzakereci Özdil Nami, mayınlar konusunda askerin kendilerine brifing verdiğini, verilen haritalardaki pek çok yerde mayın olmasının mümkün olmadığını ifade etti ve “hatta bazı noktalarda bugün binalar, yıllardır sürülmüş tarlalar var” dedi.

Metal mayınların 40 yıllık ömrü olmadığını, plastik olanlarının daha uzun ömürlü olabildiğini, anti-personel tipi yüzeydeki mayınların bugüne kadar patlamamasının mümkün olmayacağını ancak üzerine yük bindiğinde patlayan anti-tank tipi olanlarının ise derin toprakta olabileceğini tüm bunlar hakkında gereken makamlarla çalışıldığını ve kısa sürede işlemlerin başlayacağını söyledi. “Askeri makamlarımız, BM ile birlikte bunları inceliyor. Onların kendilerine has teknikleri var. Bu çalışma yapıldıktan sonra tarama faaliyeti yürürlüğe girecek.

Genç TV’de Er Meydanı Programında konuşan Özdil Nami yeni müzakere sürecine ilişkin şöyle dedi. “Geleceğe yönelik ümitliyiz. Geçmiş birikimler de kullanmak üzere bizim yanımızda. İki lider, herhangi birinin baskısı olmaksızın açık açık ortak bir vizyondan bahsediliyor. Umarım başlayan bu pozitif atmosfer devam eder. Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da ifade ettiği gibi daha önemli olan iyi sonuca ulaştırmak.