NASA tarafından onurlandırılan Mısırlı Yasmine, üniversite eğitimi için KKTC’de 

Uluslararası Intel ISEF 2015 yarışmasında birinci olan ve projesinden dolayı NASA tarafından onurlandırılan Mısırlı Yasmine Yehya Moustafa, yüksek öğrenim için KKTC’yi tercih etti.
ODTÜ KKTC’de Petrol Mühendisliği fakültesinde okuyan Yasmine, Al Jazeera TV ekibi tarafından okulda ziyaret edildi ve haber konusu oldu.
Dünyanın en büyük üniversite öncesi bilimsel araştırma fuarı niteliğini taşıyan ve her yıl ABD’nin Pensilvanya eyaleti Pittsburgh kentinde yer alan “Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı”, 70 ülkeden 1700’den fazla öğrencinin katıldığı dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması.
Yarışmaya 2015’de lise öğrencisi iken “pirinç samanın gücü” adlı projesiyle katılan Yasmine, Yer ve Çevre Bilimleri kategorisinde birincilik ödülü aldı.
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), dünya ve çevre konusunda yaptığı katkılardan dolayı 2000 yılında keşfedilen bir ana kemer asteroidini “31910 Moustafa” olarak adlandırarak Yasmine Yehya Moustafa’yı onurlandırdı.
Kirli suları içilebilecek duruma çevirmeye ve samanın yakılmasından çıkan gazları yakıta çevirerek hava kirliliğini azaltmaya yönelik proje üzerinde çalışan Mısırlı genç kız, geçtiğimiz günlerde KKTC’ye gelen Al Jazeera TV ekibine de konuk oldu.