Niyazi Kızılyürek: “Karşımızda çözüm karşıtı önemli bir blok var”

Akdemiysen-Yazar Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, parlamento seçimleri sonuçlarındaki asıl resmin “referandum-çözüm karşıtı önemli bir bloğun karşımızda” olduğunu ortaya koyduğunu kaydederek, 10 bin kişilik yeni seçmen gurubu ile de ‘ayrı kalma, ayrı yaşama’ trendinin pekiştiğini söyledi.
Bundan sonra Kıbrıs Rum toplumunda siyaset sahnesinde yer alacak aktörler bu anlamda daha da güçlenecektir” diyen Kızılyürek, seçimdeki asıl sürprizin oylarında 2,6’lık ciddi artışla yakalayan aşırı sağcı ELAM olduğunu; üstelik bunu bir sürü küçük sağ partinin varlığına rağmen gerçekleştirdiğini; AKEL’deki düşüşün ise tahminlerin ötesinde yaşandığına dikkat çekti.
Prof. Dr. Kızılyürek, DİSİ’nin kaybı ile beraber değerlendirildiğinde tüm ekonomi kaptanlarının cezalandırıldığının anlaşıldığını, DİKO’daki iç-çatışmaya rağmen ise liderliğin seçimden başarıyla çıkabildiğini ifade etti.
“Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Sayın Anastasiadis ışık görebilir mi?” sorusuna yanıtla ise Kızılyürek, “siyasi kariyerinde ya çözüm yapmak ya da bir müddet sonra siyaset dışı olmak vardır. Şayet 2. dönem senaryosu aklının ucundan geçiyorsa, bu tablodan sonra bunun imkânsız olduğunu söyleyebilirim” dedi.
“AKEL-DİSİ-Anastasiadis üçlüsünün bundan sonra olası bir referandumda Evet oyu çıkarabilmeleri için çok çok daha fazla çalışmaları gerekecek” diyen Kızılyürek, Seçimle birlikte artık 8 partili bir parlamento olduğuna da işaret ederek yasama çoğunluğu olmayan hükümetin sıkıntı yaşayacağını da kaydetti.
Güney Kıbrıs’ta önceki gün gerçekleştirilen milletvekilliği seçimlerinde, AKEL’in 2011 yılında gerçekleştirilen seçimlere göre Güney Kıbrıs genelinde 42 bin oy, DİSİ’nin ise 30 bin 857 oy kaybettiği ifade edildi. (Kıbrıs Postası)