NORATLAS uçağı için kazı çalışmaları 27 Temmuz’da başlayacak 
Date Added: 13 Temmuz 2015, 11:15

20 Temmuz Barış Harekatı sırasında, 22 Temmuz 1974’te Yunanistan’dan havalanan ve iletişimsizlik nedeniyle Rum Milli Muhafız Ordu’sunca (RMMO) vurulan NORATLAS tipi nakliye uçağında yer alan komandoların bulunması için, 27 Temmuz’da, Yunan Askeri Mezarlığı bölgesinde kazı çalışmalarının başlayacağı belirtildi.
Barış Harekâtı sırasında, Yunanistan’ın gönderdiği komandoları taşıyan NORATLAS tipi askeri nakliye uçağı, 22 Temmuz 1974’te Lefkoşa Havaalanı’ndaki çarpışmalar sırasında “dost (Rumların) ateşiyle” düşürülmüş ve içindekilerle birlikte gömülmüştü.
Rum Fileleftheros gazetesi, NORATLAS uçağının, Yunan Askeri Mezarlığı bölgesine düştüğünü anacak uçakta yer alan komandoların hepsinin bulunmadığını, buna bağlı olarak geriye kalan 15 kişiye ait kemik kalıntılarının tespit edilebilmesi için yeni bir çabanın sarf edileceğini yazdı.
Gazete, kısa bir süre önce de NORATLAS uçağı için Lakadamya Mezarlığı’nda kazı yapıldığını ancak kazı çalışmalarında herhangi bir kemik kalıntısına rastlanılmadığını da anımsattı.