Oğuz, Kurtulmuş’u ziyaret etti

Ankara’da temaslarda bulunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti.

Numan Kurtulmuş ziyarette, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine değinerek, şöyle devam etti:

“Sağdan soldan, Avrupa’dan ve Batı’dan yükselen seslere hiçbir şekilde itibar etmiyor, bu sözleri ciddiye almıyoruz. Çünkü Türkiye herkesten daha çok ‘Türkiye niye orada bulunuyor’ diyenlerin hepsinden çok daha fazla bu bölgede bulunmakta haklı olan bir devlettir. Öncelikle Doğu Akdeniz’de en çok sahili bulunan ülke biziz, ikinci olarak ta özellikle Kıbrıs’ta, KKTC’nin korunup kollanması ve Kıbrıs’taki statünün bir şekilde devam etmesi için Türkiye garantör olan ülkedir. Dolayısıyla hem kıyıdaş olmak hakkımız var hem garantör olmak dolayısıyla hem de Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimizin hakkını ve hukukunu korumak gibi milli bir görevimiz var.”

Kurtulmuş, Doğu Akdeniz ile hiçbir ilgisi olmayan bazı AB ülkelerinin birtakım sesler çıkarmasının ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de var olmasını, petrol arama faaliyetlerini gerçekleştirmesinden rahatsızlık duymasını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Kurtulmuş, bunları hiçbir şekilde ciddiye almadıklarını aktardı.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yoluna dik ve güçlü bir şekilde devam etmesini istediklerini vurgulayarak, “Gönlümüz de gücümüz de dualarımız da sizlerle. Barış Pınarı Harekatı’nda TSK’nın üstün başarısı hepimizi gururlandırdı.” şeklinde konuştu.