Oktay: “Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri’nin haklarını sonuna dek savunduk, savunuyoruz”
Date Added: 20 Aralık 2021, 11:47

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri’nin haklarını sonuna dek savunduk, savunuyoruz. KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını ve güvenliğini temin edecek şekilde adil, kalıcı, sürdürülebilir bir çözüm için egemen eşitlik temelinde iki devletli çözümü savunuyoruz” dedi.

Oktay, TBMM Genel Kurulunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2022 yılı bütçesinin tümü üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, KKTC ile ilişkilere de değindi.

Oktay, kapalı Maraş bölgesi üzerinde de tam yetki ve kontrol sahibi olan KKTC Hükümeti’nin, bölgenin geleceğine dair karar verecek tek makam olduğuna inandıklarını kaydetti.

Maraş’ın yeniden hayat bulması yönündeki girişimleri desteklediklerini ifade eden Oktay, “Türkiye’nin ne Kıbrıs’ta, ne Ege’de, ne de Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları meselesinde çıkarlarından en küçük bir taviz vermeyeceğinin altını çizerek bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, araştırma ve sondaj gemileri ile silahlı kuvvetler faaliyetleri çerçevesinde de sahada teşkil edilen mevcudiyeti etkin bir diplomasiyle güçlendirdiklerini belirterek, “Doğu Akdeniz bizim için milli bir meseledir. Kimsenin hakkında gözümüz olmadığı gibi, kimseye de hakkımızı yedirtmeyiz. Hiçbir yabancı ülkenin, şirketin veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak faaliyette bulunmasına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla fırsat vermeyeceğiz. Bilhassa Avrupa Birliği tarafından şımartılan Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin, ülkemiz ve Kıbrıs Türkleri aleyhine atmaya çalıştığı adımlara kesinlikle müsaade edilmeyecektir” diye konuştu.