Oktay: “KKTC’nin olabildiğince güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran, üreten bir Kıbrıs olarak inşa edilmesi için var gücümüzce çalışıyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bizim eşit iki egemen devlet temelindeki Kıbrıs inancımız, düşüncemiz bu konuda KKTC hükümeti ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la birlik ve beraberlik içinde olmamız buradan dünyaya verdiğimiz en net mesajdır” dedi.
Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başbakanlık’ta bir araya geldi.
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakanlıkta yaptığı konuşmada, şahsı ve heyeti adına misafirperverliğinden ötürü Başbakan Saner’e teşekkür ederek, 2 günlük bir çalışma ziyareti için KKTC’ye geldiklerine işaret etti.
Çalışma ziyaretlerinin iki amacı bulunduğunu, bunlardan birincisinin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı vesilesiyle KKTC’ye gelecek TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesinde bir hazırlık yapmak olduğunu aktaran Oktay, ikinci amacın ise, fiilen devam eden projeleri yakından yerinde incelemek, istişarede bulunmak, çalışmalarda hangi aşamaya gelindiğini, bundan sonra yapılacakları tespit etmek olduğunu kaydetti.
KKTC’ye gelişinin ardından yapımı devam eden çevre yolunda incelemelerde bulunduğunu belirten Oktay, her zaman olduğu gibi başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk milletinin selamlarını getirdiklerini kaydetti.
Bu vesileyle yaklaşan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayan Oktay, 20 Temmuz’un önemine işaret ederek, 20 Temmuz’un KKTC’li kardeşlerinin, Kıbrıs Türkünün özgürlüğüne kavuştuğu gün olduğunu vurguladı.
Oktay, 20 Temmuz 1974’ün adada 400-500 yıllık geçmişi olan, adanın asıl sahibi olan Kıbrıs Türkü’nü azınlık haline getirmeye çalışan ve bütün haklarını elinden gasp etmeye çalışan işgalci EOKA zihniyeti, Enosis hayalleriyle yaşayan, Rum-Yunan ikilisinin oyununa son verildiği tarih olduğun söyledi.
Şimdi işgalcilerin farklı bir şekilde gerçekleri çarpıttığını vurgulayan Oktay, Rumların gerçekleri farklı gösterme çabalarıyla meşgul olduklarını, ancak hiçbir zaman muvaffak olamayacaklarına dikkat çekti.
Kıbrıs Türklerinin adanın asli unsuru, aslı olduğuna vurgu yapan Oktay, dolayısıyla burayı işgal edenlerin de bunu bir gün göreceklerini söyledi.
Oktay şöyle devam etti:
“Dolayısıyla bizim eşit iki egemen devlet temelindeki Kıbrıs inancımız, düşüncemiz bu konuda da hem fikir oluyor olmamız KKTC hükümeti olarak sizlerle ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la birlik ve beraberlik içinde olmamız buradan dünyaya verdiğimiz en net mesajdır. Bazı yerlerden çarpık açıklamaları duyuyoruz, 5 artı BM görüşmelerinde de biz bunu yaşadık, hem bir taraftan gözlemci olmak istedik, diğer taraftan da Rum ve Yunan ikilisinin aynen Kıbrıs Türkünü azınlığa dönüştürmek istemeye çalışan zihniyetine ve çarpık önerilerine tam destek veren ve Kıbrıs Türkünün kendi hakkı ve zaten var olan egemen devletini tanımamakta ısrar eden çarpık açıklamaları olsa bile bizim duruşumuz nettir ve bu duruşumuz hiçbir zaman değişmeyecektir. Bu vesileyle şimdiden barış ve özgürlük bayramınız kutlu olsun.”
KKTC’de yaptıkları ciddi çalışmaları bulunduğuna işaret eden Oktay, bu çalışmalar çerçevesinde egemen eşit iki devletin anlamının, artık iki devletin birbiriyle konuşması anlamına geldiğini, gelecekte nasıl yaşayacaklarını, nasıl birliktelik oluşturacaklarını, iki eşit egemen devletin bir masanın başına oturarak tartışması ve sonuca ulaştırması gerektiğini vurguladı.