Olgun Almanya’da üst düzey temaslar yapıyor
Date Added: 16 Nisan 2015, 09:58

Üst düzey temaslarda bulunmak üzere Almanya’da bulunan Kıbrıslı Türk Müzakereci M. Ergün Olgun, Günün Özeti programına telefonla katılarak temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Olgun,Berlin’de bir araya geldiği Almanya Avrupa Bakanı Michael Roth ile Kıbrıs müzakere sürecini ele aldıklarını söyledi.

Görüşmede Roth’a, Kıbrıs Türk tarafının, siyasi eşitliğe dayanan, 2 bölgeli 2 toplumlu bir çözüme yönelik kararlığını aktardığını dile getiren Olgun, buna karşılık Alman Bakan’dan kararlılıklarına destek aldığını belirtti.

Almanya’nın, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi güçlü bir şekilde desteklediğini ifade eden Olgun, Roth’un kapsamlı bir çözüme yönelik fırsat penceresinin kapanmaması için elinden gelen katkıyı koyacağını öğrendiklerini kaydetti.

Olgun, Michael Roth’dan, Almanya’nın, Kıbrıs’ta ortaya konan çözüm hedefinin yakalanabilmesi adına elinden geleni yapacağına dair teyit aldıklarını da söyledi.

Berlin temasları çerçevesinde Yeşiller Grubu yetkilileriyle de bir araya geldiklerini anlatan Olgun, bu toplantıda da KKTC’ye yatırım imkanlarını ele aldıklarını bildirdi.

Olgun, önümüzdeki süreçte, Almanya’da yaşayan Kıbrıslı Türk yatırımcıları ülkeye davet edeceklerini açıkladı.

Müzakereci Olgun’un temaslarını tamamlamasının ardından yarın adaya dönmesi bekleniyor.

(Kıbrıs Postası)