Othello Kalesi, hak ettiği çehreye kavuştu
Date Added: 03 Temmuz 2015, 10:47

Mağusa tarihinin en önemi yapılarından olan 14’üncü yüzyıldan kalma, Shakespare’in eserlerinden birine konu olan Othello Kalesi, “BM Kalkınma Programı ile “Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin işbirliğinde Avrupa Birliği’nin finansmanıyla sürdürülen tadilat ve sağlamlaştırma çalışmalarının tamamlanması ile hak ettiği çehreye kavuştu ve dün gece açılış kutlaması yapıldı.

Geçen yıldan bu yana yaklaşık bir milyon Euro harcanarak tamamlanan çalışmaları çerçevesinde, kale bahçesinde, kale bahçesinde düzenlenen açılış seremonisine Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, çok sayıda üst düzey yetkili ve Güney Kıbrıs’tan birçok davetli katıldı.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyeleri, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler temsilcileri birer konuşma yaptı.

Konuşmacılardan Ali Tuncay ve Takis Hadjdemetriou, Othello Kelesi’nin geçmişi ve teknik komite ile ilgili bilgi verirken, Cihan Sultanoğlu ve Normunds Popens de UNDP ve AB’nin çalışmalarından bahsetti. Konuşmacıların ardından projenin sembolik açılışı yapıldı.