Özersay: “Deniz yoluyla ülkeye gelen yolcu sayısı azaltılacak, rastgele test uygulaması sıklaştırılacak”

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dün toplanan Bakanlar Kurulu sonrası basına açıklama yaptı.

Özersay, dünyayı ve ülkeyi etkileyen salgınla ilgili gelinen aşamayı değerlendirdiklerini ve ilave tedbirler konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun Sağlık Üst Kurulu tarafından yapılan öneriler dikkate alarak, bazı kararlar aldığını dile getiren Özersay, her bakanlığın kendi bakanlığını ilgilendiren kararlarla ilgili adımlar atacağını belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 1 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında ülkeye hava yolu ile 37 bin 500, deniz yoluyla 13 bin 195 yolcunun geldiğini söyleyen Özersay, toplamda 50 bin yolcu içinde deniz yoluyla gelenler arasında 66, havayoluyla gelen yolcular arasında ise 33 yolcunun pozitif çıktığını açıkladı.

Denizden gelişlerde risk faktörünün daha yüksek olduğunu, dolayısıyla bu konuya yönelik iki ek tedbir almaya karar verdiklerini söyleyen Özersay, öncelikle deniz yolu ile gelen yolcu sayısının 400’den 250’ye indirileceğini ve deniz yoluyla gelenlerin PCR test sonuçları çıkana kadar limanda bekleyeceklerini, buna yönelik fiziki altyapıda değişiklikler yapılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanının verdiği bilgi çerçevesinde rastgele, tesadüfi test uygulamasının sayısının artırılacağını ve sıklaştırılması adına adım atılacağını dile getiren Özersay, Güney Kıbrıs’a geçen ve başlangıçta bir kez test yapıp bir daha yaptırmayanlar arasında rastgele testler yapılacağını belirtti.

Riskin yüksek olduğu noktalarda ve yurt dışından gelen ve test sonuçları negatif çıkan, bir daha test yaptırmayanlar arasında da gelişlerinden bir süre sonra rastgele testler yapılacağını dile getiren Özersay, bu şekilde riskin aşağı çekilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye’de uçağa ve gemiye girmeden önce PCR testlerinin kontrol edilmesinin daha güvenli bir şekilde denetlenmesine yönelik uygulamalar yapılacağını söyleyen Özersay, bu yönde KKTC ve TC Sağlık Bakanlıklarının istişare halinde olduğunu belirtti.

C kategorisinden gelecek yolcuların, pozitif çıkan ama asemptomatik olan ve pozitif çıkan vakaların temaslılarının bir arada bulunabileceği, daha merkezi bir tesiste konaklaması adına düzenlemeye gidileceğini dile getiren Özersay, Maliye Bakanlığı’nın bu yönde adım atacağını söyledi.