Özersay: “KKTC, teröre karşı mücadelesinde Türkiye’nin yanındadır”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır başkanlığında toplanan Dışişleri Komisyonu üyelerini “KKTC ve Bölgesel Gelişmeler” konusunda bilgilendirdi.

Bakan Özersay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, KKTC’nin görüş, düşünce ve önerilerini anlatabilmenin önemli bir imkan olduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz ve Suriye başta olmak üzere Orta Doğu’da son derece önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Özersay, dengelerin yeniden şekillendiğini ve Kıbrıs’ta bir paradigma değişikliğine ihtiyaç olduğu söylenen bir dönemden geçildiğini kaydetti.

Özersay şunları kaydetti: “Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak, gerek hükümetim gerekse Kıbrıs Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve halkının teröre karşı mücadelesinde tamamen, bütünüyle yanında olduğunu özellikle vurgulama ihtiyacı hissediyorum. Burada hiç kimsenin bir tereddütü olmasın. Bundan böyle de gerek teröre karşı mücadelesinde gerekse toprak bütünlüğü ve güvenliği bağlamında Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuk bağlamında atmakta olduğu ve atacağı haklı adımlarda, bu mücadelesinde Türkiye’nin tam anlamıyla yanında olduğumuzu ve olacağımızı bir kez daha vurgulama ihtiyacı hissediyorum.”