Özersay: “Taraflar kendi işlerine öyle geldiği için ölmüş olan bir sürece canlı muamelesi yapıyor”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs sorununda “tarafların kendi işlerine öyle geldiği için aslında ölmüş olan bir sürece canlı muamelesi yaptığını” belirterek, “Ortada bir cenaze var, kimse kaldırmaya cesaret edemiyor. Bütün mesele budur bence” dedi.

Özersay, “1968 yılından bu yana bizi bir yere götürmeyen kısır bir süreci önce kaybettik, önceki akşam Berlin’de aynı kısır süreci yeniden bulduk. Halinden memnun olanlara hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Berlin’de gerçekleştirilen 3’lü görüşme ile ilgili değerlendirme yaptı.

Özersay, “Kimisi statükonun konforuna doyamadığı için, kimisi yıllardır ‘tek yol federasyon’ dediği ve dediğinden dönemediği için, kimisi ise ‘statüko da nihayetinde göreceli bir istikrar sağlıyor’ dediği için ‘50 yıldır ne yapılıyor ve yapılamıyorsa ona aynen devam edelim’ şeklinde bir açıklama geldi Berlin’den. Yani aynı tren, aynı rayda, aynı yolda bugüne değin nasıl gider gibi yapıp bir yere varamadıysa, eğer kimse cesaret gösterip de bu anomaliyi sorgulamazsa yine bir yere varamayacak maalesef” ifadelerini kullandı.