Özgürgün: “BM yetkilierinin, BM parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunamayacağını açık şekilde ortaya koyması gerekir”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, gelinen noktada Birleşmiş Milletler yetkililerinin artık, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunamayacağını açık şekilde ortaya koyması gerektiğini söyledi.
Katıldığı bir etkinlikte konuşan Özgürgün Kıbrıs Konferansı’na değinerek, “Anlaşma olmazsa hiç bir şey olmaz, anlaşma olursa her şey olur” düşüncesinin doğru olmadığını kaydetti.
Anlaşma olsun olmasın yapılması gereken ve yapılabilecek çok şey olduğunu kaydeden Özgürgün, Kıbrıs Konferansı’nda yaşananların yıllar öncesinden yaşanan süreçlerin sonucu olduğunu kaydetti.
Kıbrıs Türkü’nün talebinin yerleşmiş Birleşmiş Milletler parametreleri olan, iki kesimlilik, iki halkın siyasi eşitliği ve iki kurucu devletin eşit statüsü olduğuna işaret eden Özgürgün, 48 yıldır Kıbrıs Rum kesiminin bunları kabul etmediğini ifade etti.
Gelinen noktada Birleşmiş Milletler yetkililerinin artık, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde böyle bir çözüm bulunamayacağını açık şekilde ortaya koyması gerektiğini dile getiren Özgürgün, aksi takdirde belirsizlik ortamının devam edeceğini söyledi.
Tek isteği eşitlik ve insanca yaşamak olan Kıbrıslı Türk halkının, Kıbrıs Rum halkı kadar düzgün bir yaşamı hak ettiğini vurgulayan Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin, Yunanistan’a ilhak diyenlere karşı hiçbir zaman Türkiye’ye ilhak gibi söylemlerde bulunmadığını da kaydetti.