Özgürgün: “Ekonomisi güçlü, güvenliği sağlanmış bir anlaşma arıyoruz”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC olarak, ekonomisi güçlü ve güvenliği sağlanmış bir anlaşma aradıklarını, “her ne pahasına olursa olsun” şeklinde bir anlaşma istemediklerini belirtti.

İstanbul’daki demokrasi mitingine katılan Başbakan Hüseyin Özgürgün önceki gün ülkeye döndü.

İstanbul’dan ayrılmadan önce Haber Türk televizyonuna konuk olup, canlı yayında güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Özgürgün, Kıbrıs’ta müzakerelerin devam ettiğine işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının yıllardır Kıbrıs’ta anlaşma isteyen taraf olarak iyi niyetle masada oturduğunu dile getiren Başbakan Özgürgün, şöyle devam etti:
Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC olarak, ekonomisi güçlü ve güvenliği sağlanmış bir anlaşma aradıklarını, “her ne pahasına olursa olsun” şeklinde bir anlaşma istemediklerini belirtti. Özgürgün, Kıbrıs’ta iki kesimliliği, iki kurucu devleti, iki halkın siyasi eşitliğini ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini sağlayan bir anlaşmaya her zaman “Evet” dediklerini vurguladı.
Özgürgün, hükümet olarak hedeflerinin, “Anavatan Türkiye ile yakın işbirliğinde KKTC ekonomisini güçlü tutmak, refahı ve ekonomisi güçlü bir KKTC’nin bir anlaşamaya hazır olmasını sağlamak” olduğunu belirterek, “BM parametrelerinden vazgeçmek gibi bir şey mümkün değildir. Biz bunu asla kabul etmeyiz” dedi.
“Rum tarafı da eğer bu niyette ise Kıbrıs’ta bir anlaşma olur ve Kıbrıs bir bütün olarak AB üyesi de olur. Her şekilde Kıbrıs’ta herkesin refahına, faydasına adım atılmış olur” diyen Özgürgün, “Burada dikkat edilmesi gereken; böyle bir anlaşma olsa bile en yakın stratejik ortağın Türkiye olduğudur ve Su projesi de bunlardan bir tanesidir. Yakında enterkonnekte sisteme bağlanmış elektrik kablo projesi bunun üzerine gelebilir, adaya bu şekilde hayat verecek olan bir Türkiye var” diye konuştu.