Özgürgün: “Görüşmeleri endişe içinde izliyorum”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs müzakerelerinde, Rumların isteğiyle giden bir süreç gördüğünü ve görüşmeleri endişe içinde izlediğini belirtti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ada TV’de katıldığı bir programda güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayarak değerlendirmelerde bulundu.
Kıbrıs müzakereleri devam ederken, Rumların üçüncü tur doğalgaz ihalesi açmasıyla ilgili bir soruya karşılık Başbakan Özgürgün, Rumların görüşmeler devam ederken sürekli bir şeyler yaptığını belirterek, Rumların hiçbir zaman bir anlaşma niyetiyle masada oturmadığını, anlaşma için Türk tarafının direndiğini kaydetti.
Bir anlaşmaya, Türk tarafı kadar Rumların da ihtiyacı olduğunun altını çizen Özgürgün, şöyle devam etti:
“Hep biz eğdik başımızı, hep biz direttik anlaşma için. Anlaşmanın, bizim kadar Rumların da ihtiyacı olduğunu ortaya koymamız lazım ki bir anlaşma olsun.” Başbakan Özgürgün, Aplıç ve Derinya kapılarının eş zamanlı açılması gerektiğini yineleyerek, Dışişleri Bakanlığı döneminde Yeşilırmak Kapısı ile Aplıç kapısının aynı anda açılmasını istediğini, ancak o dönem Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, iyi niyet göstergesi olarak, “Yeşilırmak’ı açalım da onu da sonra açarız” dediğini aktardı ve Yeşilırmak açılınca Aplıç kapısının gündemden kalktığını söyledi.
Başbakan Özgürgün, “Rumların, işlerine geldiği için Derinya kapısının açılmasını istediğini, Aplıç kapısının açılmasıyla, ilçe yapmayı düşündükleri Lefke’nin ciddi bir merkez haline geleceğini, bu nedenle Rumların Aplıç kapısının açılmasını istemediğini” kaydetti.