Özgürgün: “Güzelyurt asla verilemez, Güzelyurt’taki yatırımlarımız devam edecek”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, bir anlaşmada toprak ve sınır düzenlemelerinin konuşulabileceğini, ama Güzelyurt’un ve KKTC’nin herhangi bir noktasının tartışma konusu dahi olamayacağını söyledi.
Özgürgün, “Güzelyurt asla verilemez. Güzelyurt’taki yatırımlarımız devam edecek. Güzelyurt 42 yıldır KKTC’nin bir ilçesidir ve öyle kalmaya da devam edecektir” diye konuştu.
Başbakan Özgürgün, “Türkiye burada yoktu. Kıbrıs Türk halkı Türkiye vardır diye direniyor zannediyorlarsa öyle bir şey yoktur. Kıbrıs Türk halkı, Anavatan Türkiye’den güç alır. Anavatan Türkiye ile birlikte büyük Türk ulusunun kopmaz parçasıdır ama kendi direnişini de gösterecek güce sahiptir ve bunu göstermiştir. Zannetmesinler, Türkiye’yi koparıp Kıbrıs Türk Halkını bölüp parçalayıp yönetecekler. Buna da izin verilmez” dedi.
Kıbrıs Rum yönetimin, 3. tur doğal gaz ihalesine çıkması ve Türkiye’nin buna tepkisiyle ilgi bir soru üzerine Başbakan Özgürgün, ihale nedeniyle yeni bir kriz çıkabileceğini, bu konuda Rum tarafını çok uyardıklarını belirtti.
Güney’in niyetinin bir anlaşma olmadığı, tamamen egemenliğini sürdürmek istediği, bu egemenliğin içerisinde Kıbrıslı Türkleri azınlık gördüğü, azınlık gördüğü Kıbrıs Türklerini de ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama niyetinde olduğu net. Bunun dışında masada yaptığı her şey de göstermelik. Diplomaside biz de niyetimizi, anlaşma isteyen tarafımızı gösterdik. Ama bunların küstahça hareketlerine cevap vermeyecek miyiz? Kuzey’e gelip ayinleri siyasi araç olarak kullanıp, ‘buraları bizimdir, bunlar egemenlik alanımızdır, işgal altındadır, buraları bir gün geri alacağız’ diyerek ayin yerine başka bir edebiyat ortaya koydukları bizim tarafımızdan biliniyor.”
Rumların ortaya koyduğu davranışın, bir anlaşmadan çok egemenliği nasıl yayacakları ve Kıbrıs’ı nasıl Elen adası haline getireceklerinin peşinde olduklarını gösterdiğini belirten Başbakan Özgürgün, bu zihniyetin Rum tarafında çok güçlü olduğuna da dikkat çekti.