Özgürgün, Kıbrıs’ın Fethi Sergisi’nin açılışını yaptı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Girne Üniversitesi Vakfı tarafından Kıbrıs’ın fethinin 445. yılı nedeniyle düzenlenen, “Kıbrıs’ın Fethi: Bir Fethin Hikayesi Sergisi”nin açılışını yaptı.
Özgürgün, 1 Ağustos’un Kıbrıs Türk tarihinde çok önemli olduğunu, “Kıbrıs’ın Fethi: Bir Fethin Hikayesi” Sergisi’nin, Kıbrıs Türkü’nün 1571’den günümüze yolculuğunu gözler önüne serdiğini belirterek, serginin özellikle çocuklara ve gençlere de gösterilerek, tarihten ders çıkarmasının önemli olduğunu söyledi.
Girne Üniversitesi Yerleşkesi’nde yer alan sergide; Kıbrıs’ın tarihi ile ilgili, orijinal yağlı boya tablolar, gemi modelleri, Osmanlı sancakları, Kıbrıs ve Levant ile ilgili portolon ve gravürler, çini tablolar, 16. yüzyıl seyir aletlerinin replikaları ve bilgi panoları bulunuyor. Ayrıca, Fetih süresince Osmanlı ordusuna kumanda eden Lala Mustafa Paşa, Osmanlı Donanması’nın önemli amiralleri Piyale Paşa ve Kılıç Ali Paşa’nın yağlı boya portreleri serginin önemli eserleri arasında yer alıyor. Sergi 30 Ekim 2016 tarihine kadar açık kalacak.