Özgürgün: “Kıbrıs’ta bir anlaşma olamayacağı belli oldu… Belirsizlik ortamı sürdürülemez”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs’ta bir anlaşma varılmayacağının belli olduğunu belirterek, Kıbrıs Türkü’nün artık kendi yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Özgürgün dün bir ziyarette yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde önemli bir yere sahip olan ocakların, simgesel olarak örgütlenip, mücadelenin sürdürüldüğü yerler olduğunu kaydetti.

Sıcak çatışma olmasa da siyasi mücadelenin halen devam ettiğini kaydeden Özgürgün, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılamayacağının belli olduğunu ve Kıbrıs Türkü’nün artık kendi yoluna devam etmesi gerektiğini belirtti.

Belirsizlik ortamının sürdürülemez olduğunu kaydeden Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türkü’nün adada 7’sinden 70’ine topyekûn yaptığı mücadeleyle var olduğunu belirterek, Kıbrıs görüşmelerinin yıllarca sürdüğünü ve gelinen noktada 5’li konferanstan da sonuç alınamadığını söyledi.

Özgürgün, Kıbrıs Türkü’nün kendi kendine çizeceği yolun, önceki nesilden alığı emanet olduğunu kaydederek, bu siyasi mücadeleyi vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.