Özyiğit: “Dönüşümlü başkanlık siyasi eşitliğin temel parametrelerinden biridir”
Date Added: 28 Ağustos 2015, 11:19

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs müzakerelerinde dönüşümlü başkanlık hususunun siyasi eşitliğin temel parametrelerinden biri olduğunu vurgulayarak “Dönüşümlü başkanlığın süresi tartışılabilir ama herkes siyasal eşit bir toplum olarak bir Kıbrıslı Türk’ün de oluşturulacak federal Kıbrıs’ın başına geçebileceğini görecek” dedi.
Özyiğit, Kıbrıs sorununun çözümü için adada yürütülen müzakerelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Adada dönem dönem kesintiye uğrasa da 1968’den beri müzakere yapıldığını ancak henüz istenilen sonuca ulaşılamadığını belirten Özyiğit, 2004’te halk oylamasına sunulan ve yüzde 65’le Türk tarafının kabul ettiği Annan Planı’nın Rumlar tarafından reddedilmesinin Kıbrıslı Türkler açısından hayal kırıklığı oluşturduğunu söyledi.
Tarafların Şubat 2014’te yaptıkları ortak açıklamanın çözümün şeklini belirlemek açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Özyiğit, 1960’ta imzalanan anlaşmada Kıbrıslı Türklerin iki kurucu ortaktan biri olduğunu hatırlattı.
Özyiğit, dönüşümlü başkanlık hususunun siyasi eşitliğin temel parametrelerinden biri olduğuna işaret ederek “Elbette bu dönüşümlü başkanlığın süresi tartışılabilir ama herkes siyasal eşit bir toplum olarak bir Kıbrıslı Türk’ün de oluşturulacak federal Kıbrıs’ın başına geçebileceğini görecek” diye konuştu. Özyiğit, bakanlar kurulunun oluşumu ve karar alma mekanizmalarının sağlama alınmasının önemine vurgu yaptı.