Panama Papers Skandalı’nın bir ayağı da Güney Kıbrıs

Kıbrıs Postası’nda yayımlanan habere göre son 48 saattir dünya gündeminin en önemli maddesi haline gelen “Panama Papers skandalının bir ayağının da Güney Kıbrıs olduğu iddia ediliyor.

Buna göre Kıbrıs’ın İsviçre üzerinden gelen paraların, Panamalı Mossack Fonseca şirketi üzerinden dünyanın en büyük denetimsiz hesaplarının bulunduğu Karayipler bölgesindeki ada devletlerine aktarıldığı kaydediliyor.

Tarihin en büyük ‘sızıntısı’ olarak nitelenen belgelerde eski Rum Lideri Dimitris Hristofiyas’ın yanı sıra eski Dışişleri Bakanı Erato Kozakou – Markoulli ile eski Başsavcı Petros Klerides’in isimleri de geçiyor.

Panama merkezli dünyanın en büyük dördüncü Off – Shore Bankacılık Hukuk Firması olan Mossack Fonseca Şirketi’nin 2003 yılından itibaren Kıbrıs’ta kayıtlı olduğunu yazan İngiliz The Guardian gazetesi, şirketin Kıbrıs’ta üç çalışanı olduğunu da belirtiyor.

Guardian’ın haberinde, RCB’nin merkezi Rusya’da bulunan ve Putin’in dost bankası olarak nitelenen Bank Rossiya’nin taşeronu olduğu belirtilirken bankanın yönetim kurullarında ise Markulli, ve Klerides’in yanı sıra eski Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Andreas Tryfonides ile Dışişleri Eski Özel Kalem Müdürü Sottos Zakheos’un da görev aldığı kaydediliyor.

Haberde, bankanın toplamda “1 milyar dolardan fazla riskli kredi dağıttığı” yazılırken Hristofiyas’ın başkanlığa geldikten 3 ay sonra Haziran 2008’de bankanın en üst düzey iki yöneticisi olan Mikhail Kuzovlev ve Kiril Zimarin’e Kıbrıs vatandaşlığı vermesi dikkat çekici bir nokta olarak göze çarpıyor.

Öte yandan Kıbrıs müzakerelerinin sembol isimlerinden Kofi Annan’ın da adı fenomenin içerisinde geçiyor.