Papadopulos: “Anastasiadis’in müzakerecilik ve değerlendirme kabiliyetinden kuşku duyuyorum”
Date Added: 27 Temmuz 2015, 11:30

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki müzakerecilik ve değerlendirme kabiliyetinden kuşku duyduğunu söyledi.
Papadopulos Rum yönetiminin şimdiki Başkanı Nikos Anastasiadis ile eski başkanı Dimitris Hristofyas arasında tam bir eşleşme (örtüşme) olduğu, ikisinin de DİSİ ve AKEL ile işbirliği içinde “ülkeyi yeni bir felakete sürükleyecek bir çözüme yol açacakları” görüşünü ortaya koydu.
Haftalık Rum Kathimerini gazetesinin Anastasiadis, DİSİ ve AKEL’i Kıbrıs sorununda Türk tezlerini kabul etmekle suçladığı hatırlatılarak dayanağının ne olduğunu sormasına karşılık Papadopulos “dönüşümlü başkanlık, garantili çoğunluk, yabancı yargıçlar ve göçmenlerin mülklerindeki kullanıcı hakları” örneklerini verdi.
Anastasiadis’in Rum Ulusal Konseyi’nde yaptığı bilgilendirmeden tatmin olmadığını, BM’den, yabancı diplomatlardan, diplomatik kaynaklardan ve basından çok daha geniş bilgi aldıklarını belirten Papadopulos, bu bilgilerin de ortamın iyi değil kötü olduğunu gösterdiğini söyledi, şöyle devam etti:
“Anastasiadis’in muteber müzakereci olmadığına ve müzakerelerde Kıbrıslı Rumların haklarını yeterince savunmadığına inanıyorum. Ülkeyi ve Kıbrıslı Rumları daha az sevdiğinden değil, farklı kriterleri ve farklı anlayışı olduğu için.
Annan Planı’nı iyi çözüm olarak görüyor olması nedeniyle Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki olguları ve verdiği tavizlerin ardındaki tehlikeleri değerlendirebilme kabiliyetinden kuşkuluyum. Bir de Hristofyas’ın kaldığı yerden devam ediyor. Hristofyas’la tam örtüşmüş durumdadır, bu da müzakerelerdeki ölçüsünden ve kriterlerinden kuşkulanmama neden oluyor.