Prof. Dr. Nedime Serakıncı’ya “Best Scientific Award” ödülü
Date Added: 17 Kasım 2021, 10:43

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı “Dünya 23. Redox Kongresi”nde “Best Scientific Award” ödülüne layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Nedime Serakıncı’nın, Paris’te 13-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Dünya 23. Redox Kongresi’nde başarılı çalışmaları ve sunumuyla bilimde öncülük edenler kategorisinde “Best Scientific Award” ödülüyle KKTC’ye sağlık alanında bir gurur daha yaşattığı kaydedildi.

Amerika, Almanya, İspanya, Türkiye, İtalya, İran, Kanada, Belçika, Çin ve Fransa’dan pek çok seçkin bilim insanının katıldığı kongreye KKTC’den de Serakıncı davet edilmişti.

Söz konusu kongrede sunum yapmak üzere davet edilen 38 bilim insanı arasında canlı sunuma seçilen 8 kişiden biri de  Prof. Dr. Serakıncı idi.

Kongrede, verilen “En İyi Poster,” “En İyi Sunum” ve diğer ödüllerin yanı sıra 3 kişiye de “En İyi Bilim” ödülü verildi ve Serakıncı da bu ödülü alan 3 kişiden biri oldu.

Kongrede; oxidatif stresin azaltılması, redox homeostazı ve antioksidanlar, yaşlanma biyolojisi, Covid-19, enflamasyon ve telomer konusunda en son gelişmeler tartışıldı.

Ayrıca yaşa bağlı hastalıklarda telomer uzunluğunun enflamasyon ve senesencede etkisini ve telomere uzunluğunu değerlendirmek için geliştirmiş oldukları yeni metodun kullanımını ile etkinliğini anlatan Serakıncı, geliştirdikleri metodun aşırı kısa telomerlerin, sebebi bilinmeyen hamilelik kayıplarında, romatizmal hastalıklarda, kronik obstructi ve akciğer (KOAH) gibi hastalıklarda tanı ve prognozda önemli rol oynadığını, ilk kez gösterdikleri çalışmaları ve sonuçlarını paylaştı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı, Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, 2015 yılında da dünya literatüründe kanser konusunda yaptığı bilimsel çalışma ve başarıları nedeni ile Glasgow’da düzenlenen “Sirküle Biyomarker” toplantısına davet edilen seçkin bilim insanları arasında yer almıştı.