Rum Liderliği’nden yeni manipülasyon

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Rum lider Anastasiades’in dayanaksız gerekçelerle kapattığı 4 geçiş kapısı kararını meşrulaştırmak için manipülasyon yapmaya devam ettiğini açıkladı. Bugün yapılan açıklamada Kıbrıs Rum Liderliği’nin bu sefer de gerçek olmayan yasadışı mülteci geçişini kullanarak halkını ve uluslararası toplumu kandırma çabası içerisine girdiği belirtildi.

Kıbrıs Rum Liderliği’nin manipülatif haberlerle ara bölgeden yasadışı yollarla GKRY’ne organize geçiş olduğu iddiasını basın yoluyla duyurduğu belirtilen açıklamada bu haberlerin ertesinde ilgili tüm güvenlik birimleriyle basında yer alan bilgiler ışığında araştırma başlatıldığı ve iddiaların gerçek olmadığının anlaşıldığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında Rum yönetimine yakın haber kaynaklarının bu iddiaları ileriye götürüp Rum muhaceret dairesinde mülteci başvurusunda bulunan Bangladeş, Pakistan, Kamerun, Siera Leone, Hindistan ve Senegal vatandaşlarını bu manipülasyona alet ettiği belirtildi.

Gerçek olmadığı netleşen bu haberlerin ardından görüşlerine başvurulan BM Barış Gücü ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkililerinin de ara bölgeden herhangi bir geçiş olmadığını teyit ettikleri belirtilen açıklama şöyle devam ediyor:

“Anlaşılmaktadır ki, Rum lider Anastasides tek yanlı olarak dayanaksız gerekçelerle geçtiğimiz Cumartesi sabahı kapattığı 4 kapı ertesinde kendisine yöneltilen baskıyı bertaraf etmeye çalışmaktadır. Kıbrıs Türk tarafı olarak Anastasiades’in kapı kapatma kararını meşrulaştırma girişimini hayretle izlemekteyiz. Konunun diğer boyutu ise, tüm dünyanın gözleri önünde mültecilere insanlık dışı uygulamalarda bulunan Yunanistan’ın itibar kaybını hedef şaşırtarak unutturmak için yeni kılıflar aramasıdır.

Bu türden manipülasyonları kınıyor, mülteciler konusunda halihazırda yapmış olduğumuz işbirliği önerimizin geçerli olduğunu Kıbrıs Rum liderliğine bir kez daha duyururuz.”