Rumlardan “Kıbrıs Cumhuriyeti” için “Muz Cumhuriyeti” değerlendirmesi
Date Added: 20 Nisan 2015, 10:53

Rumların, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni “Muz Cumhuriyeti” olarak nitelendirdikleri; son günlerde patlak veren yolsuzluk ve rüşvet skandalının ardından adalete, siyasilere ve kurumlara olan inancının sarsıldığı bildirildi.
Rum Simerini gazetesinin haberine göre, “IMR” şirketinin Lefkoşa Üniversitesi ile birlikte, 17 Nisan tarihinde, Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 400 kişiyle, telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ankette, katılımcıların yüzde 46’sı, son zamanlarda meydana gelen, özellikle rüşvet ve yolsuzluk skandalları nedeniyle, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Muz Cumhuriyeti’ne” dönüştüğü fikrinde olduklarını beyan etti. Katılımcıların yüzde 35’i Rum toplumunun yozlaştığını, yüzde 19’u da kurumların doğru çalıştığını belirtti.
Ankette, her iki Rum’dan birinin adalete güvenmediği izlendi. Katılımcıların yüzde 35’i ise adalete olan güveninin az olduğunu, yüzde 14’ü yeterince güvendiğini, yüzde 1’i de çok güvendiğini beyan etti.
Rum Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu’nun rüşvet aldığının ortaya çıkmasıyla birlikte, yüzde 83’lük kesimin, Erotokritu’nun istifa etmesi gerektiği yönünde görüş belirttiği ankete göre, Rum Başsavcı Kostas Kliridis’in ise yüzde 41 oranında görevinde kalması, yüzde 38 oranında da görevinden uzaklaştırılması gerektiği yönünde görüş belirtildi.
Ankete göre, katılımcıların yüzde 76’sı, son skandalla birlikte gelecekten umutsuz olduklarını, yüzde 24’ü de umutlu olduklarını beyan etti.