Sağlık Bakanı Pilli, üç aşamalı kovid-19 aşı planını açıkladı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önerileri doğrultusunda üç aşamalı aşı planı oluşturulduğunu kaydederek, aşı planının detaylarını paylaştı.
Pilli’nin açıklamasına göre, üç aşamaları aşı planının birinci aşamasında, sağlık çalışanları, yaşlı bakım evi çalışanları, 65 yaş üstü kişiler ve yaştan bağımsız olarak kronik hastalığı olanlar aşılanacak.
İkinci aşamada, evde bakım görevlileri, sosyoekonomik olarak zayıf olup toplu sağlıksız ortamlarda yaşamak zorunda olanlar, okullarda, anaokullarında, kreşlerde ve çocuk bakım tesislerinde çalışanlar, 50-64  yaş grubu kişiler, kilit pozisyonlarda  ve yoğun temas halinde olan  meslek grupları, restoran  ve turizm alanlarında çalışanlar, toplu taşıma çalışanları, profesyonel kültür çalışanları, virüs bulaşmasını kolaylaştıran  ortamlarda çalışanlar ve hayatını spordan kazanan sporcular aşılanacak.
Üçüncü aşamada ise, 18-50 yaş arasındaki sağlıklı yetişkinler aşılanacak.
Bu planı oluştururken öncelikli hedeflerinin hastalıktan en ağır etkilenecek hassas grupları koruma altına alarak hastalığa bağlı ölümleri azaltmak olduğunu vurgulayan Pilli, bir diğer hedeflerinin ise toplumsal yaşamın sürdürülebilir olarak devamı için kritik işlerdeki meslek gruplarını aşılamak olduğunu kaydetti.
“Unutulmamalıdır ki dünyada herkes güvende olmadıkça kimse tam anlamıyla güvende olmayacaktır” diyen Pilli, Avrupa Birliği desteği ile toplam 4 bin 500 doz aşı temin edildiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin de 40 bin doz aşıyı KKTC’ye hibe ettiğini hatırlattı.
Kuzey Kıbrıs’ta toplumun yüzde 75’inin yani 300 bin kişinin aşılanmasını hedeflediklerini ve bunun için gerekli olan 600 bin doz aşının temini için çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Pilli, “Toplumda anlamlı bir koruyuculuğun oluşması ve halkımızın sağlığı için hedefimiz, aşıya ulaştığımız takdirde, mart ayının sonuna kadar 300.000 kişinin aşılanmasıdır” ifadelerini kullandı.
Sağlık Bakanlığı ile yerel yönetimler işbirliği ile 25 merkezde 40 bin kişinin aşılandığını anlatan Pilli, “Şu anda Pfizer-BioNTech aşılarının 2. Dozu yapılmaya başlanmış, 12 Şubat tarihinde ise Sinovac’ın 2. Dozunun yapılması için gerekli tüm planlamalar yapılmıştır” dedi.