Saner: “Türkiye Cumhuriyeti’nin her alandaki desteği Kıbrıs Türk halkını daha da güçlü kılıyor”

Başbakan Ersan Saner, devletler arasında yapılan anlaşmalar gereği KKTC’nin her geçen gün biraz daha güçlendiğini, ekonomik olarak daha ileri ülkeler seviyesine emin adımlarla ilerlediğini söyledi.
Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başbakanlık’ta bir araya geldi.
Başbakan Saner konuşmasında, Oktay ve beraberindeki heyeti KKTC’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TC ve KKTC’nin birlikte hareket ettiği zaman bu coğrafyada yapamayacağı hiç bir şey olmadığını söyledi.
Başta mavi vatan olmak üzere Türk ulusunun hak ve çıkarlarını korumanın KKTC hükümetinin de en önemli görevleri arasında bulunduğuna işaret eden Başbakan Saner, Anavatan Türkiye ile hareket etmenin Kıbrıs Türk halkının gücüne güç kattığını kaydetti.
BM çerçevesinde ve 5 artı bir BM görüşmelerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin uzlaşmaz tutumunun bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Başbakan Saner, bugüne kadar 4 genel sekreterinin hazırladığı raporun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından reddedildiğine işaret etti.
Kıbrıs’ta bir işgal sorunu olduğunu ve bu işgal sorunun 1963 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rumlar tarafından tek taraflı olarak işgal edilmesinden kaynaklandığını ifade eden Başbakan Saner, 1974 yılında Anavatan Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’taki soydaşlarını Barış Harekatı ile özgürlüğüne kavuşturmuş olası ve o günden bu yana Kıbrıs’ın hiçbir kesiminde en ufak bir olayın gerçekleşmemesinin bunun en güzel kanıtı olduğunu aktardı.
Başbakan Saner 20 Temmuz’da TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi ziyareti sırasında iki bayramın birlikte kutlanacağına dikkat çekerek, bu iki bayramı kutlarken KKTC’de birçok temelin de atılacağını söyledi.