Şirketler çözüme fırsat verecek
Date Added: 20 Mart 2015, 10:52

Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacılarından Doç. Dr. Ayla Gürel, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sözde münhasır ekonomik bölgesinde hidrokarbon çalışması yapan şirketlerin, ekonomik nedenlerin yanında Kıbrıs sorununun çözümüne fırsat verebilmek için çalışmalarını yavaşlatacaklarını öne sürdü.

Gürel, İtalyan-Güney Kore ortaklığı ENI- Kogas adına keşif sondajı yapıp Saipe 10000 gemisinin üç aylık bir bakıma alınacak olmasının ve bu sürenin daha uzama ihtimalinin, Kıbrıs sorununun çözümü için zaman kazandıracağını söyledi.

“Saipem’in bakımı konusu biraz yaratıldı. ENI iki tane daha sondaj yapması lazım ama ekonomik nedenlerden dolayı bu iki sondajı daha uzun vadeye yaymak istiyorlar” diyen Ayla Gürel, ABD’nin varlığı nedeniyle Noble Energy’nin dokunulmazlığı olduğunu söyledi.

“Müzakereler ‘Kıbrıslı çözüm’ anlayışıyla devam ederse olmaz, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin verdiği işaretler, uluslararası toplumun Kıbrıs’ta çözümü zorlayacağıdır” diyen Gürel, müzakerelerin yeniden başlamasının ardından adadaki sorunun çözümden geri döndürülemeyecek bir şekle sokmak için büyük çaba harcanacağını iddia etti. (Kıbrıs)