“Sivil Savunma Afet Yönetimi ve Müdahale Tatbikatı 2022” icra edildi
Date Added: 27 Mayıs 2022, 10:03

“Sivil Savunma Afet Yönetimi ve Müdahale Tatbikatı 2022” icra edildi.

Afet Acil Durum yönetimi sistemindeki birimlerin hazırlık seviyesini denemek, bu gibi hallerde iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, afet ve acil durum hallerine yönelik farkındalık yaratmak, kurum ve kuruluşlar arasında iş birliği ve yardımlaşmayı artırarak, tespit edilecek eksikliklerin giderilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen tatbikat Lefkoşa Metehan bölgesinde yapıldı.

Tatbikat, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı kadrolu personeli, Halk Örgütü personeli, KKTC Afet Yönetimi sisteminde yer alan bakanlık, kurum, kuruluşların yanı sıra Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ne üye yerel üniversitelerin arama kurtarma kulüp öğrencileri katılımıyla gerçekleşti.

Tatbikatı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, KTBK Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, bazı milletvekilleri, diğer askeri ve sivil yetkililer ile vatandaşlar izledi.

Merkez üssü Larnaka Körfezi açıkları olan ve rihter ölçeğine göre 7,7 büyüklüğünde, deniz tabanının 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem senaryosu çerçevesinde; deprem bölgesinden vatandaşların tahliyesi, ev yangını, akaryakıt yangınına müdahale, duman dolu odadan kurtarma, enkazdan kurtarma, trafik kazası gibi 21 senaryo icra edildi.

Tatbikat öncesinde konuşan Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, böylesi önemli bir tatbikatın nüfusun yoğun olarak yaşadığı Lefkoşa’da düzenlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Tatbikatların hem uygulamaların denenerek en iyi noktaya taşınması hem de halkın karşılaşılabileceği olumsuzluklara karşı kendilerini güvende hissetmelerini sağladığını belirten Akkuş, “Tatbikata katılan tüm unsurların sergilediği çaba, istek ve işbirliği memnuniyet ve güven verici. Bunu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kıbrıs Türk halkının esenliği, bu topraklarda huzur içinde yaşayabilmesi için mücadele verildiğini ifade eden Akkuş, başta arama kurtarma alanında dünya standartlarına ulaşan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti.