Son Covid-19 hastası hastaneden alkışlarla uğurlandı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devle Hastanesi’nde tedavi gören son covid 19 hastası 83 yaşındaki Zekai Gece dün alkışlar eşliğinde taburcu edildi.

Son hasta dün Başbakan Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Başhekim Adil Özyılkan, doktorlar, sağlık görevlileri ve hastane personeli tarafından alkışlarla uğurlandı.

Son hasta Zekai Gece, çıkışta tüm sağlık çalışanlarına duacı olduğunu söyleyerek, tedavisi süresince yanında olan tüm sağlık görevlilerine teşekkür etti. “Ben buraya ölü geldim” diyen Gece, hastalığı süresince tüm doktorların ve sağlık görevlilerinin çok iyi iş başardıklarını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar hastanın uğurlanması sırasında basına yaptığı açıklamada, 9 Mart’ta tespit edilen ilk vakadan sonra hükümetin aldığı tedbirler, düzenlemeler ve halkın bu düzenlemelere uymasıyla birlikte iki ay sonra son vakanın taburcu edildiğini kaydetti.

Bunun KKTC’nin bir başarısı olduğunu ifade ederek, KKTC’nin büyük bir sınav verdiğini, bu pandemi sürecinin iyi yönetildiğini vurgulayan Başbakan Tatar, bu süreçte çalışan, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, pandemi sürecine katkı koyan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, bu başarının sağlık personelinin başarısı olduğunu kaydetti.

Şu anda KKTC’de mevcut hasta bulunmadığını ifade eden Pilli, mücadelenin devam ettiğini söyledi.

Bakan Pilli, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrulusunda halkın kurallara uymaya devam etmesini isteyerek, kendilerinin çalışmalara devam ettiğini ve edeceğini belirtti.

KKTC’de 24 gündür vaka görülmezken, ülkede bugüne kadar görülen 108 vakadan 103 kişi İyileşip taburcu edildi, 4 kişi ise yaşamını yitirdi.

KKTC’de bugün itibarı ile tedavisi devam covid-19 hastası bulunmuyor.