Stilianidis: “Türkiye, Kıbrıs Müzakerelerinde olumlu bir hava oluşmasına katkı sağladı”
Date Added: 22 Mayıs 2015, 10:42

AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri, Kıbrıslı Rum Hristos Stilianidis, Türkiye’nin, yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir havanın oluşması için katkı sağladığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun Strasburg’da düzenlenen oturumlarında bugün oylamaya sunulacak 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu görüşüldü.
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn adına konuşan İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Hristos Stilianidis, “Türkiye’nin 2 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciyi kabul etmesi ve insani yardımlarda bulunmasıyla Ortadoğu’da karışıklıkların azalması için çalışıyor” ifadelerini kullandı. Stilianidis, Türkiye’nin bu çabaları nedeniyle AB’nin tam desteğini hak ettiğini belirtti.
Stilianidis, Türkiye’nin yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir havanın oluşması için katkı sağladığını da sözlerine ekledi.
Genel Kurulda konuşan AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) stratejik bir ortağı olduğunu belirterek, “AB, Türkiye’deki reformlar için model olmaya devam etmelidir. Türkiye ile diyaloğun güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
AB’nin Türkiye’nin katılım müzakerelerini desteklediğini vurgulayan Piri, Türkiye’yi müzakerelerde ilerleme sağlaması için teşvik ettiklerini kaydetti.
Türkiye’nin mülteci sorununun çözümünde önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Piri, “Türk hükümeti dünyanın bütün ülkelerinden daha fazla mülteciyi ağırlıyor” ifadesini kullandı.
Piri, çözüm sürecinde kaydedilen ilerlemelerin Türk hükümetinin kararlılığını gösterdiğini belirterek, “Türkiye’nin çözüm sürecindeki çabalarını destekliyoruz. Ancak konuyla ilgili endişeler de söz konusu” diye konuştu.