Sucuoğlu: “Bu protokol, yeni bir dönemin, yeni bir anlayışın, pragmatik adımlarla yol almamız gereken bir safhanın ilk adımıdır”
Date Added: 18 Nisan 2022, 11:21

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ankara’da imzalanan Türkiye-KKTC 2022 İktisadi ve Mali Protokolü’ne ilişkin değerlendirmede bunularak, “Bu protokol yeni bir dönemin, yeni bir anlayışın, pragmatik adımlarla yol almamız gereken bir safhanın ilk adımıdır” dedi.

Sucuoğlu, “Yakın gelecek, bizlerin siyasi başarısının sınandığı bir dönem değil, Kıbrıs Türk halkının ve KKTC Devleti’nin ekonomik varoluş sürecinin taçlanması gerekeceği bir dönem olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Başbakanlık Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Başbakan Faiz Sucuoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Ankara temasları ve Türkiye ile imzalanan protokolü değerlendirdi.

Sucuoğlu, Türkiye-KKTC 2022 İktisadi ve Mali Protokolü’nün herkese hayırlı olmasını dilerek, “Başta Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve ekibine, KKTC’nin gelecek planlamasında, bizlerin çabasına büyük bir ivme ve değer katacağına inandığımız protokol için halkım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Başbakan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Yakın gelecek, bizlerin siyasi başarısının sınandığı bir dönem değil, Kıbrıs Türk Halkının ve KKTC Devleti’nin ekonomik varoluş sürecinin taçlanması gerekeceği bir dönem olacaktır. Attığımız imzanın, yaşamakta olduğumuz, benzersiz ekonomik ve mali daralma süreci öncesinde, Anavatanımızın desteği ile bizlere nefes katacağı, sektörlerin canlanmasına, durağanlığın sonlanmasına yol açması vesilesiyle, geçmiş protokollerden çok daha tarihi ve kıymetlidir.”

Ankara ziyaretleri süresince, gördükleri sıcak ilgi ve ev sahipliği için teşekkürlerini sunan Başbakan Sucuoğlu, “Bizler için ortaya koydukları çaba, empati, görüşlerimizin ortak bir amaca evrilmesinde gösterdikleri üstün gayret bizler için çok kıymetlidir” dedi.

Sucuoğlu, “Sayın Fikri Ataoğlu ve Sayın Erhan Arıklı’nın da katılımlarıyla, Anavatan Türkiyemiz ile imzaladığımız yeni protokol ile hükümetimizin üstlenmiş olduğu zor görev daha da anlam kazanmıştır. Zorlu süreci, hükümetimiz, siyasi partilerimiz, meclisimiz, sivil toplum ve en büyük gücümüz halkımızın desteği ile başarıyla atlatacağız. Tüm KKTC’ye yeni dönem hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.