Sucuoğlu: “Türkiye Sağlık Bakanı Akdağ ile tam bir mutabakat sağladık”

Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinin 70’li yıllarda inşaa edildiğini ve günümüz şartlarına uygun hizmet veremediğini söyleyen Akdağ, KKTC halkının kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için tam donanımlı ve fonksiyonel bir hastanenin şart olduğunu, bu konuda bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile önce Akdağ’ın makam odasında baş başa, ardından ise heyetler arası 3.5 saat süren geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.

Sucuoğlu, Türkiye’nin her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu, Türkiye’de şu anda yürütülen sağlık sisteminin her vatandaşa eşit hizmet anlayışı ile kaliteli bir şekilde yapıldığını belirterek, ülkemiz gerçeklerini göz önünde bulundurarak Türkiye’deki sağlık siteminden faydalanmak istediklerini söyledi. Sucuoğlu,Ankara’da çok verimli görüşmeler yaptıklarını, Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile tam bir mutabakat içerisinde olduklarını belirtti. Sucuoğlu Ankara’daki temaslarında Genel Sağlık Sigortası, Lefkoşa’ya yapılması düşünülen yeni hastane binası, doktor alanında yaşanan sıkıntılar, randevu sistemi, otomasyon sistemi ve sağlık çalışanlarının eğitimlerini kapsayan konuları ele aldıklarını da ifade etti.