Talat: “Mecliste en büyük parti olan CTP sorumluluk üstlenmeye hazırdır”

CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Meclis’te en büyük parti konumundaki CTP’nin sorumluluk üstlenmeye hazır olduğunu belirterek, vatandaşa hizmet, ülke sıkıntılarına çözüm bulmak ve Kıbrıs müzakere sürecine destek olmak yolunda sorumluluktan kaçmayacaklarını vurguladı.
Talat, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hükümet kurma görevini bu hafta içinde vereceğini düşündüğünü de söyledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ile hükümet kurma çalışmaları kapsamında bir araya gelen Talat görüşme sonrası yaptığı açıklmada Cumhurbaşkanı ile değerlendirme yaptıklarını kaydetti.
Talat, önceki akşam gerçekleştirilen CTP parti meclisi toplantısında alınan karar çerçevesinde çalışmalara başladıklarını, bugün (dün)  ilk görüşmenin Akıncı’nın daveti üzerine yapıldığını anlattı.
Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurabileceğine inandığı bir milletvekiline görevi vereceğini de söyleyen Talat, CTP’de süreci kimin yürüteceğine Merkez Yönetim Kurulu’nun karar vereceğini, bu konuda henüz alınan bir karar olmadığını söyledi.
Talat, en hızlı zamanda hükümetin kurulacağı bir model bulmak istediklerini, bu model bulunursa görevlendirmenin bu hafta içinde yapılacağını düşündüğünü kaydetti.